کروم

chromium

کروم

کروم پیکولینات یک شکل از کروم معدنی است که در مکمل ها یافت می شود. بسیاری از این محصولات ادعا می کنند که کروم متابولیسم مواد مغذی را بهبود می بخشد و روند کاهش وزن را تسریع می کند. دراین مقاله چندین مزیت از این ملح مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کروم ماده معدنی است که در چندین شکل وجود دارد. اگر چه فرم خطرناک آن را می توان در آلودگی صنعتی یافت اما فرم ایمن آن به طور طبیعی در بسیاری از غذاها ​​یافت می شود. این فرم ایمن، سه ظرفیتی، معمولا ضروری است، به این معنی که باید از رژیم غذایی بدست آید. به عنوان مثال، بخشی از یک مولکول به نام کرومودولین است که به هورمون انسولین کمک می کند تا وظایف خود را در بدن انجام دهد.انسولین، یک ماده منتشر شده توسط پانکراس است که در پردازش کربوهیدرات، چربی و پروتئین نقش مهمی دارد. جالب توجه است که جذب کروم در روده بسیار کم است و فقط کمتر از 2.5٪ از آن مصرف شده جذب می شود.
با این حال، پیکولینات کروم یک فرمی است که جذب آن بهتر است. به همین دلیل است، که این نوع معمولا در مکمل های غذایی  یافت می شود.

فواید مصرف کروم

قند خون را بهبود می بخشد

در افراد سالم، هورمون انسولین نقش مهمی در انتقال قند خون به سلول های بدن دارد. در افراد مبتلا به دیابت، مشکلی در بدن در ارتباط با انسولین وجود دارد.
مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف مکمل های کروم می تواند قند خون را برای افرادی که مبتلا به دیابت بهبود بخشد.
یک مطالعه نشان داده است که مصرف 16 هفته ای 200 میکروگرم در روز کروم توانسته است قند خون را کاهش دهد و بهبود پاسخ بدن به انسولین را افزایش بخشد.
تحقیقات دیگر نشان داده است که کسانی که دارای قند خون بالاتر و حساسیت به انسولین پایین ترهستند می توانند به مکمل های کروم بهتر پاسخ دهند.
علاوه بر این، در مطالعه بزرگی در 62000 بزرگسال، احتمال ابتلا به دیابت 27٪ در افرادی که مکمل های حاوی کروم مصرف می کردند کمتر بوده است.
به طور کلی، برخی از مزایای مصرف این مکمل ها در افراد مبتلا به دیابت دیده می شود، اما نه در هر مورد.

می تواند حس گرسنگی را کاهش دهد

اکثر افرادی که سعی کرده اند وزن خود را از دست بدهند و یا آن را حفظ کنند، با احساس گرسنگی آشنا هستند. در نتیجه، به بسیاری از غذاها، مکمل ها یا داروهایی که می توانند به مبارزه با این حس کمک کنند، علاقه مند هستند.
در یک مطالعه 8 هفته ای، 1000 میکروگرم در روز کروم (به شکل پیکولینات کروم) باعث کاهش مصرف غذا و گرسنگی در زنان دارای اضافه وزن شده است.
محققان گزارش دادند که اثرات این ماده معدنی بر مغز می تواند موجب این اثر شود. افراد مبتلا به افسردگی معمولا میل زیادی به غذاها دارند. در یک مطالعه 8 هفته ای، 113 نفر مبتلا به افسردگی با دریافت 600 میکروگرم کروم در روز، اشتهای خود را کاهش داده اند. چنانچه به طور خاص، دوز 600 تا 1000 میکروگرم در روز ممکن است منجر به کاهش تناوب غذا خوردن و علائم افسردگی شود.

کروم و کاهش وزن

با توجه به نقش کروم در متابولیسم مواد مغذی و اثرات احتمالی بر اشتها، مطالعات متعددی بررسی کرده اند که آیااین مکمل در کاهش وزن موثر است یا خیر.
یک تجزیه و تحلیل بزرگ در 9 مطالعه مختلف شامل 622 نفر از افراد دارای اضافه وزن که دوز 1000 میکروگرم در روز از پیکولینات کروم استفاده کرده اند نشان داده است که پس از 12 تا 16 هفته در بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاق، پیکولینات کروم باعث کاهش وزن 2.4 پوند یا 1.1 کیلوگرم) شده است.

منابع غذایی

گرچه پیکولینات کروم معمولا در مکمل های غذایی یافت می شود و بسیاری از غذاها حاوی کروم هستند، با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که فرآیندهای کشاورزی و تولیدی بر میزان کروم در غذاها تاثیر می گذارد. به همین دلیل، محتوای واقعی کروم از یک غذای خاص می تواند متفاوت باشد، و هیچ پایگاه داده قابل اعتماد از محتوای کروم مواد غذایی وجود ندارد. درایالات متحده، مصرف مرجع توصیه شده رژیم غذایی (DRI) کروم 35 میکروگرم در روز برای مردان بالغ و 25 میکروگرم در روز برای زنان بالغ است.البته پس از 50 سالگی، مصرف توصیه شده به 30 میکروگرم در روز برای مردان و 20 میکروگرم در روز برای زنان کاهش می یابد.
علیرغم عدم اطمینان از محتوای کروم واقعی دراکثر غذاها و توصیه های پیش بینی شده مصرف، به نظر می رسد کمبود آن بسیار نادر باشد. به طور کلی، گوشت، دانه ها و برخی از میوه ها و سبزیجات، منابع خوبی از این ماده معدنی هستند. کلم بروکلی حاوی حدود 11 میکروگرم کروم در هر فنجان است ، در حالی که پرتقال و سیب ممکن است حاوی حدود 6 میکروگرم در هر عدد باشند. به طور کلی، مصرف یک رژیم متعادل حاوی انواع غذاهای به شما کمک میکند تا نیازهای کروم را برآورده کنید.

آیا باید مکمل های کروم را مصرف کنید؟

یک حد مشخص برای کروم وجود ندارد. مطالعات متعدد که اثراتاین ماده معدنی بر کنترل قند خون و کاهش وزن را مورد بررسی قرار داده اند نشان داده اند که مصرف مکمل های حاوی کروم مانند برنینک فت ( Burning Fat) برای کاهش وزن و کمک به جذب قند می تواند مفید باشد.اگر می خواهید این مکمل های غذایی را مصرف کنید، بهتر است با توجه به امکان اثرات ناخواسته یا تعاملات دارویی، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

منبع

https://www.healthline.com/nutrition/chromium-picolinate#blood-sugar

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.