گارسینیا کمبوجیا کاهش دهنده وزن

گارسینیا

گارسینیا کمبوجیا کاهش دهنده وزن

گارسینیا کمبوجیا یک مکمل کاهش وزن محبوب است. پوست میوه حاوی مقادیر زیادی هیدروکسی سیتریک اسید (HCA) است که که مطالعات نشان داده اند که این ماده فعال، علت بسیاری از مزایای کاهش وزن این میوه می باشد ​​.

 گارسینیا کمبوجیا چیست؟

یک میوه کوچک، به شکل کدو تنبل، به رنگ زرد یا سبز است.
این میوه بسیار ترش است و در پخت و پز استفاده می شود. مکمل های گارسینیا کامبوگیا از عصاره پوست این میوه ساخته شده اند.
مکمل ها معمولا حاوی 20-60٪ HCA  هستند. با این وجود، مطالعات نشان می دهد که مکمل هایی که دارای 50-60٪ HCA  هستند ممکن است بیشترین اثر را ارائه دهند.

کاهش وزن

بسیاری از مطالعات انسانی با کیفیت بالا اثرات کاهش وزن گارسینیا کمبوجیا را آزمایش کرده اند. به طور متوسط، این گیاه باعث کاهش وزن حدود 2 پوند (0.88 کیلوگرم) طی یک دوره 2 تا 12 هفته ای می شود.

راه های کاهش وزن

دو راه اصلی وجود دارد که گارسینیا کمبوجیا به کاهش وزن کمک می کند:
1. ممکن است اشتهای شما را کاهش دهد:
برخی از مطالعات انسانی نشان داده اند که گارسینیا کامبوجیا اشتها را سرکوب می کند و باعث می شود شما احساس پر بودن معده داشته باشد.
مکانیسم آن به طور کامل شناخته نشده است، اما مطالعات روی موش ها نشان می دهد که ماده فعال در گارسینیا کمبوجیا می تواند سروتونین را در مغز افزایش دهد. از آنجایی که سروتونین یک سرکوب کننده اشتهای شناخته شده است، سطح خونی بالا سروتونین می تواند اشتهای را کاهش دهد.
2. ممکن است تولید چربی را مسدود کند و چربی شکم را کاهش دهد:
گارسینیا کمبوجیا روی چربی های خون و تولید اسیدهای چرب جدید تاثیر می گذارد.
مطالعات انسانی و حیوانی نشان می دهد که ممکن است سطح چربی بالا را در خون پایین بیاورد. یک مطالعه همچنین نشان می دهد که ممکن است به ویژه در کاهش تجمع چربی شکم در افرادی که دارای اضافه وزن هستند موثر باشد.
در یک مطالعه، افراد نسبتا چاق، روزانه 800 میلی گرم از گارسینیا کمبوجیا را به مدت هشت هفته مصرف کردند و به طور چشمگیری چندین عامل خطر برای بیماری بهبود پیدا کرد:
سطح کلسترول تام 6.3%  پایین تر
سطح کلسترول بد یا LDL %12.3 پایین تر
سطح کلسترول خوب  یا HDL  %10.7 بالاتر
تری گلیسیرید خون 8.6% پایین تر
متابولیت های چربی دفع شده در ادرار 12.5-25.8% بیشتر
دلیل اصلی این اثرات می تواند به علت وجود آنزیمی به نام سیترات لیاز در گارسینیا کمبوجیا باشد، که نقش مهمی در تولید چربی را ایفا می کند. با مهار سیترات لیاز، گارسینیا کمبوجیا تولید چربی را در بدن آهسته یا مسدود می کند. که این می تواند چربی های خون را کاهش دهد و خطر ابتلا به افزایش وزن را کاهش دهد.

ایمنی و عوارض جانبی

اکثر مطالعات نتیجه گیری می شود که گارسینیا کمبوجیا برای افراد سالم در دوزهای توصیه شده ایمن است.

برخی از عوارض جانبی گزارش شده از این مکمل به قرار زیر است:
-علائم گوارشی
-سردرد
-بثورات پوستی
مطالعات حیوانی نشان می دهد که مصرف گارسینیا کمبوجیا به مراتب بالاتر از حداکثر دوز توصیه شده می تواند باعث آتروفی بیضه یا کاهش بافت بیضه ها شود. مطالعات در موش های صحرایی نشان می دهد که ممکن است بر تولید اسپرم  نیز تاثیر بگذارد. علاوه بر این، مطالعات موردی نشان می دهد که مکمل های گارسینیا کمبوجیا ممکن است باعث آسیب کبدی یا حتی نارسایی کبد در افراد با بیماریهای خاص شود. لذا اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف میکنید، قبل از مصرف این مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

دوز توصیه شده
دوز توصیه شده می تواند بین برندهای متفاوت باشد. به طور کلی توصیه می شود 500 میلی گرم،  تا سه بار در روز، 30-60 دقیقه قبل از غذا مصرف کنید.

https://www.healthline.com/nutrition/garcinia-cambogia-weight-loss#how-it-works

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.