چای سبز و نقش آن در چربی سوزی

چای سبز و نقش آن در چربی سوزی

چای سبز و نقش آن در چربی سوزی

چای سبز یکی از مهمترین نوشیدنی ها در تمام دنیا است که کافئین یکی از ترکیبات مهم آن به شمار میرود. اگر چه یک فنجان چای سبز، کافئین بسیار کمتری از یک فنجان قهوه (100-200 میلی گرم) دارد، اما این مقدار نیز برای اثرگذاری کافی است. کافئین یک ترکیب محرک است که اثرگذاری آن برای کمک به  چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی در مطالعات متعدد  ثابت شده است.  همچنین برخی مکمل های تغذیه ای حاوی عصاره چای سبز مانند اسلیم مکس، به عنوات کاهش دهنده وزن بدن به کار می روند.

این گیاه به دلیل محتوای آنتی اکسیدان خود بسیار ازشمند است. مطالعات نشان می دهند که نوشیدن یک فنجان چای سبز مقدار آنتی اکسیدان ها را در جریان خون افزایش می دهد. این نوشیدنی سالم، آنتی اکسیدان های قوی به نام Catechins   کاتچین را دارا می باشد.

مهمترین آنها Epigallocatechin Gallate (EGCG)، ماده ای است که می تواند متابولیسم را افزایش دهد. اگر چه یک فنجان چای سبز ممکن است سطوح آنتی اکسیدان را افزایش دهد اما اکثر مطالعات که در ارتباط با مزایای چای سبز انجام شده عصاره خالص کاتچین را بررسی کرده اند. همچنین چای سبز شامل طیف وسیعی از ترکیبات مختلف، از جمله: ویتامین های B، فولات، منیزیم، فلاونوئیدها نیز می باشد.

مکانیسم های چربی سوزی

چای سبز می تواند چربی را از سلول های چربی حرکت دهد

برای سوزاندن چربی، بدن ابتدا باید آن را در سلول چربی شکسته و آن را به جریان خون منتقل کند.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که ترکیبات فعال در چای سبز می تواند به این روند کمک کند تا اثرات برخی از هورمونهای مسئول سوزاندن چربی مانند نوراپی نفرین (نورآدرنالین) را افزایش دهد.
آنتی اکسیدان اصلی در چای، EGCG، می تواند با مهار آنزیم کاهش دهنده هورمون نوراپی نفرین، مقدار نوراپی نفرین را افزایش دهد، افزایش این هورمون برابر است با چربی سوزی بیشتر. در نهایت، سلول های چربی، چربی بیشتری را شکسته و به جریان خون می ریزند، که برای استفاده به عنوان انرژی، توسط سلول هایی مانند سلول های عضلانی مصرف می شود.

چای سبز  چربی سوزی را به ویژه در طول ورزش افزایش می دهد

اگر به برچسب های مکمل های کاهش دهنده وزن و مکمل های چربی سوز نگاه کنید، احتمالا چای سبز را به عنوان یک ماده چربی سوز مشاهده خواهید کرد.این به این دلیل است که عصاره چای سبز بارها و بارها برای افزایش چربی سوزی، به ویژه در طول تمرین مورد مطالعه قرار گرفته است.
یک مطالعه، نشان می دهد مردانی که عصاره چای سبز را قبل از تمرین مصرف کرده اند، 17 درصد چربی بیشتری نسبت به مردانی که مکمل مصرف نکرده اند، در طول تمرین سوزانده اند.

چای سبز میزان متابولیسم را افزایش می دهد

بدن به طور مداوم کالری می سوزاند. حتی زمانی که خواب یا نشسته اید، سلول ها، میلیون ها مکانیسم انجام می دهند که نیاز به انرژی دارند.
مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف عصاره چای سبز یا مکمل های EGCG کمک می کند حتی در حالت استراحت، کالری بیشتری را بسوزانید.
برای فردی که روزانه 2000 کالری می سوزاند، 3-4 درصد یعنی به میزان 60 تا 80 کالری در صورت مصرف چای سبز بیشتر می سوزاند. در یک مطالعه در 60 نفر از افراد چاق، افرادی که عصاره چای سبز را دریافت می کردند، 7.3 پوند بیشتر (3.3 کیلوگرم) وزن از دست دادند.

اثر بر روی اشتها

یک راه که چای سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند، کاهش اشتهاست. مهم ترین اثر چای سبز اثر آن روی کاهش جذب چربی غذا می باشد و روی حجم غذای مصرفی در طول روز نیز بسیار موثر است.

  چربی  احشایی

به یاد داشته باشید که همه چربی ها یکسان نیستند. چربی که زیر پوست قرار دارد نسبت به چربی های احشایی مانند چربی دور شکم خیلی سریع تر سوزانده می شود. اما از اثرات فوق العاده چای سبز اثرگذاری روی چربی های احشایی است. مقادیر زیاد چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین همراه است که هر دو آنها به شدت با چندین بیماری خطرناک، از جمله دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی مرتبط هستند.
مطالعات متعدد در موردکاتچین ها Catechin چای سبز نشان می دهد که درصد قابل توجهی از چربی از دست رفته، چربی احشایی مضر است. بنابراین، چای سبز باید خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های خطرناک را کاهش دهد، که منجر به زندگی طولانی تر و سالمتر شود.

مقدار مفید چای سبز

نوشیدن بین 2 تا 3 فنجان چای سبز گرم در طول روز برای کمک به کاهش وزن کافی می باشد.بهتر است هر لیوان چای سبز نیم ساعت قبل ازهر وعده غذایی اصلی مصرف شود تا بتوان از مزایای آن برای کاهش اشتها نیز بهره برد.  مقدار دقیق چای سبز مصرفی از فرد به فرد دیگر متفاوت است و وابسته به این است که با توجه به وزن افراد، چقدر کافئین می توانند مصرف کنند و متابولیسم طبیعی آنها چقدراست. باید توجه شود که مصرف چای سبز در دوزهای بالای کافئین می تواند مشکلاتی برای افرادی که در معرض خطر مشکلات قلبی یا فشار خون بالا قرار دارند، ایجاد کند.

 

منبع

https://www.healthline.com/nutrition/green-tea-and-weight-loss#belly-fat

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319630#what-is-kombucha

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.