غضروف ها و سلامت آنها

غضروف 12

غضروف ها و سلامت آنها

 

غضروف ها و سلامت آنها همواره مورد توجه بوده است. همانطور که آج روی لاستیک ها به مرور زمان از بین می رود، غضروفی که مفاصل را محافظت می کند نیز می تواند از بین برود. این بیماری استئوآرتریت است. بدون محافظت کافی، وقتی استخوان‌های به یکدیگر ساییده می‌شوند، آسیب خواهند دید.
از آنجاییکه غضروف فرسوده نمی تواند بهبود یابد یا دوباره رشد کند راهی برای معکوس کردن آرتریت پس از شروع آن وجود ندارد. اما می توان درد را کاهش داد و از غضروف باقی مانده محافظت کرد.

غضروف

راه های کاهش فرسایش غضروف ها

1 . کاهش وزن

کاهش وزن به رفع استرس از روی زانو و باسن کمک می کند. هر پوندی که از دست می دهید، 4 پوند فشار از روی زانوی شما برداشته می شود. این امر ساییدگی و پارگی مفصل را کاهش می دهد. کاهش مقدار قابل توجهی وزن، ممکن است پیشرفت آرتریت را کند کند. چنانچه هر 10 پوندی(معادل 4.5 کیلوگرم)که از دست می‌دهید، 20 درصد درد را کاهش می‌دهد. ( هر پوند معادل 0.45 کیلوگرم است).

2 . ورزش هوازی

درد آرتریت ممکن است باعث بی میلی به ورزش شود، اما تحقیقات نشان می دهد که درد و سفتی زمانی که به اندازه کافی فعال نیستید بدتر می شود. ورزش منظم که باعث پمپاژ قلب می شود، جریان خون را تقویت می کند و غضروف را به خوبی تغذیه می نماید و کمک می کند به وزن سالم برسید.

اشنایدرباور می گوید: “تا جایی که می توانید فعال بمانید. اما از فعالیت‌های سنگین مانند پریدن و دویدن خودداری کنید.” انتخاب های بهتر مواردی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا هستند. حداقل 5 روز در هفته 30 دقیقه ورزش هوازی داشته باشید.

3 . عضله سازی

عضله سازی به بدن کمک کند تا مقداری از شوکی را که معمولاً هنگام حرکت در طول روز به مفصل وارد می شود را جذب کند.
برای بهبود علائم در زانو، به عنوان مثال، عضلات چهارسر ران را که در جلوی ران قرار دارند را تقویت کنید.

 

4 . حرکات کششی

کمک می کند تا توانایی حرکت مفاصل را بهبود بخشید. این نه تنها با سفتی مبارزه می کند، بلکه به محافظت از غضروف در برابر سایش و پارگی بیشتر کمک می کند.
بوش جوزف می گوید: “هرچه مفاصل بیشتر حرکت کنند، غضروف بیشتر از مایع مفصلی تغذیه می شود. او یوگا یا پیلاتس را جهت  انعطاف پذیرتری بدن توصیه می کند. ”

 

 5 . مکمل های گلوکزامین و کندرویتین

این مکمل های تغذیه ای به محافظت از غضروف کمک می کنند و می توانند درد را کاهش دهند.

اگر به دنبال مکملی هستید که درد مفاصل را کاهش دهد، گلوکزامین ارزش امتحان کردن را دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که دراستئوآرتریت درد خفیف تا متوسط ​​زانو را تسکین می‌دهد و ممکن است برای مفاصل دیگر نیز مؤثر باشد.
گلوکزامین موجود در بدن به حفظ سلامت غضروف کمک می کند، بافت لاستیکی استخوان ها را در مفاصل شما محافظت می کند. اما با افزایش سن، سطح این ترکیب شروع به کاهش می‌کند که منجر به تجزیه تدریجی مفصل می‌شود.
شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های سولفات گلوکزامین به خنثی کردن این اثر کمک می‌کنند.
برخی از افراد همچنین از گلوکزامین برای درمان آرتریت روماتوئید و سایر بیماری ها مانند بیماری التهابی روده، آسم، آلرژی، نارسایی مزمن وریدی، آسیب های ورزشی، مشکلات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و کمردرد طولانی مدت استفاده کرده اند.

دوز گلوکزامین

در بیشتر مطالعات روی درمان استئوآرتریت، دوز معمولا 500 میلی گرم گلوکزامین سولفات، سه بار در روز بود. برخی از متخصصان برای جلوگیری از ناراحتی معده توصیه می کنند که همراه با غذا مصرف شود.

منابع طبیعی گلوکزامین


اگرچه مکمل‌های سولفات گلوکزامین اغلب از پوسته صدف‌ها ساخته می‌شوند، اما هیچ منبع غذایی طبیعی از گلوکزامین وجود ندارد.

خطرات مصرف گلوکزامین

در کل، به نظر می رسد گلوکزامین یک مکمل نسبتاً بی خطر است. عوارض جانبی به طور کلی خفیف است. در صورت مصرف دوزهای بالا احتمال ابتلا به آنها بیشتر است. آن عوارض ممکن است شامل مواردی مانند:

ناراحتی معده
سوزش سردل
خواب آلودگی
سردرد

احتیاط

اگر دیابت، بیماری کلیوی، بیماری قلبی، اختلالات خونریزی یا فشار خون بالا دارید، قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کنید.
گلوکزامین برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

کندرویتین

کندرویتین ماده ای است که به طور طبیعی در بافت همبند انسان و حیوانات وجود دارد. کندرویتین به عنوان یک مکمل در دوزهای بالاتر از آنچه به طور طبیعی یافت می شود، یک درمان محبوب برای آرتروز است.
به عنوان یک درمان آرتروز، کندرویتین اغلب همراه با مکمل دیگری، گلوکزامین، استفاده می شود.
شواهد مبنی بر اینکه کندرویتین به استئوآرتریت کمک می کند متفاوت است. محققان دریافتند که کندرویتین باعث کاهش درد، افزایش تحرک مفاصل و کاهش نیاز به مسکن می شود.

دوز کندرویتین

برای آرتروز، برخی مطالعات از 800 میلی گرم تا 1200 میلی گرم در دوزهای منفرد یا منقسم تا 3 سال استفاده کرده اند.

خطرات مصرف کندرویتین

به نظر می رسد کندرویتین برای اکثر افراد بی خطر است. عوارض جانبی نادر است. برخی از افراد سردرد، تغییرات خلقی، بثورات پوستی، کهیر، اسهال و سایر علائم را گزارش کرده اند. در صورت داشتن هر گونه عوارض، مصرف مکمل را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
خطرات افرادی که آسم یا سرطان پروستات دارند نباید بدون مشورت با پزشک از مکمل های کندرویتین استفاده کنند. مواردی از حساسیت مفرط در افراد مبتلا به آلرژی به صدف وجود داشته است. از آنجایی که کندرویتین ممکن است به عنوان یک رقیق کننده خون عمل کند، خطر خونریزی، به ویژه در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، وجود دارد. برخی از گزارش‌های اولیه مبنی بر اینکه کندرویتین ممکن است بر سطح قند خون در افراد دیابتی تأثیر بگذارد، در مطالعات تحقیقاتی بزرگ‌تر و جدیدتر صحت ندارد.

اگر به طور منظم هر دارویی مصرف می کنید، قبل از شروع استفاده از مکمل های کندرویتین با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. آنها می توانند با داروهایی مانند رقیق کننده های خون و مسکن های NSAID یا مکمل هایی مانند جینکو بیلوبا و سیر تداخل داشته باشند.
مکمل های کندرویتین برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

 

منابع

https://www.webmd.com/osteoarthritis/features/home-joint-care

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/supplement-guide-glucosamine

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.