ویتامین های محلول در چربی (قسمت اول )

ویتامین های محلول در چربی

ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین های A، D،  K و E می باشند که در اینجا به ویتامینهای A و D  می پردازیم.

 

ویتامین آ

ویتامین آ

ویتامین A نام گروهی از رتینوئیدهای محلول در چربی است و در عملکرد ایمنی، بینایی، تولید مثل و ارتباطات سلولی نقش دارد و جهت بینایی به عنوان یک جزء ضروری برای پروتئینی که نور را در گیرنده‌های شبکیه جذب می‌کند، حیاتی است، زیرا از تمایز و عملکرد طبیعی غشاهای ملتحمه و قرنیه حمایت می‌کند.این ویتامین همچنین از رشد و تمایز سلولی حمایت می کند و نقش مهمی در شکل گیری و حفظ طبیعی قلب، ریه ها، کلیه ها و سایر اندام ها دارد.

برای  جذب بهینه باید مکمل تغذیه ایحاوی ویتامین A را با یک غذای حاوی چربی میل کنید. به خاطر داشته باشید که اگر یک رژیم غذایی متعادل بخورید، ویتامینA  به طور معمول لازم نیست. و همچنین برخی از شواهد حاکی از آن هستند که ویتامین A با دوز بالا ممکن است خطر مرگ ومیر ناشی از سرطان را افزایش دهد.  به همین دلیل، ویتامین A فقط در صورت تجویز پزشک باید مصرف شود.

دوز مورد نیاز ویتامین A :

شیرده باردار خانم آقا سن
400mcg RAE 400 mcg RAE 0-6 ماه
500 mcg RAE 500 mcg RAE 7-12 ماه
300 mcg RAE 300 mcg RAE 1-3 سال
400 mcg RAE 400 mcg RAE 4-8 سال
600 mcg RAE 600 mcg RAE 9-13 سال
1200 mcg RAE 750 mcg RAE 700 mcg RAE 900 mcg RAE 14-18 سال
1300 mcg RAE 770 mcg RAE 700 mcg RAE 900 mcg RAE 19-50 سال
700 mcg RAE 900 mcg RAE بالای 50 سال

1 IU retinol = 0.3 mcg RAE

منابع ویتامین آ

غلظت ویتامین A در روغن های جگر و ماهی بیشتر است. سایر منابع ویتامین A از شیر و تخم مرغ است که حاوی مقداری پروویتامین A نیز می باشد. بیشتر پروویتامین A در رژیم غذایی از سبزیجات سبز برگ، سبزیجات نارنجی و زرد، محصولات گوجه فرنگی، میوه ها و برخی روغن های گیاهی و هویج، کلم بروکلی، طالبی و کدو بدست می اید.

گروه های در معرض خطر کمبود ویتامین A

در کشورهای در حال توسعه، کمبود ویتامین A به طور معمول در دوران شیرخوارگی، زمانی که نوزادان ذخایر کافی از آغوز یا شیر مادر را دریافت نمی‌کنند، شروع می‌شود. اسهال مزمن منجر به از دست دادن بیش از حد ویتامین A در کودکان خردسال می شود و کمبود ویتامین A خطر ابتلا به اسهال را افزایش می دهد.

شایع ترین علامت کمبود ویتامین A در کودکان خردسال و زنان باردار خشکی دهان است و یکی از علائم اولیه خشکی دهان شب کوری یا ناتوانی در دید در نور کم یا تاریکی است. کمبود ویتامین A یکی از دلایل اصلی نابینایی قابل پیشگیری در کودکان می باشد.

افراد مبتلا به کمبود ویتامین A وضعیت آهن پایینی دارند که می‌تواند منجر به کم خونی شود. کمبود ویتامین A همچنین شدت و خطر مرگ و میر عفونت ها (به ویژه اسهال و سرخک) را حتی قبل از شروع خشکی دهان افزایش می دهد.

افراد مبتلا به فیبروز کیستیک

اکثر افراد مبتلا به فیبروز کیستیک دچار نارسایی لوزالمعده هستند که خطر کمبود ویتامین A را به دلیل مشکل در جذب چربی در آنها افزایش می دهد. چندین مطالعه مقطعی نشان می دهد که 15 تا 40 درصد بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک کمبود ویتامین A دارند. با این حال، بهبود درمان های جایگزین پانکراس، تغذیه بهتر و مکمل های تغذیه ای به اکثر بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک کمک کرده است تا ویتامین A کافی داشته باشند.

 

 

ویتامین دی

ویتامین دی

ویتامین D برای عملکرد سیستم ایمنی، سلامت استخوان و رشد سلولی مورد نیاز است. مکمل های ویتامین D باید با وعده‌های غذایی حاوی چربی مصرف شوند تا جذب بهینه شوند.

مهم است که توجه داشته باشید که فعالیت ویتامین D بستگی به داشتن سطوح کافی منیزیم دارد.

بنابراین، برای حفظ سطح ویتامین D سالم، مطمئن شوید که منیزیم به اندازه کافی  دارید.

همچنین به خاطر داشته باشید که ویتامین‌های محلول در چربی، شامل ویتامین E، ممکن است بر جذب ویتامین D تاثیر بگذارند. از سوی دیگر، گرفتن ویتامین K در کنار ویتامین D ممکن است به تراکم مواد معدنی استخوان مفید باشد.

 

دوز روزانه ویتامین D :

شیرده باردار خانم آقا سن
10 mcg
(400 IU
10 mcg
(400 IU)
0-12 ماه
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
1تا13 سال
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
14-18 سال
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
19-50 سال
15 mcg
(600 IU)
15 mcg
(600 IU)
51-70 سال
20 mcg
(800 IU)
20 mcg
(800 IU)
بالای 70 سال

منابع ویتامین D

تعداد کمی از غذاها به طور طبیعی حاوی ویتامین D هستند. گوشت ماهی های چرب (مانند قزل آلا، سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی) و روغن جگر ماهی از بهترین منابع هستند. رژیم غذایی حیوان بر میزان ویتامین D در بافت های آن تأثیر می گذارد. جگر گاو، زرده تخم مرغ و پنیر دارای مقادیر کمی ویتامین D هستند که عمدتاً به شکل ویتامین D3 و متابولیت آن 25(OH)D3 است. قارچ ها مقادیر متغیر ویتامین D2 را فراهم می کنند.

کمبود ویتامین D

افرادی ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوند که میزان مصرف معمول در طول زمان کمتر از میزان توصیه شده باشد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید محدود باشد، کلیه ها نتوانند 25(OH)D  را به شکل فعال آن تبدیل کند و یا جذب ویتامین D از دستگاه گوارش ناکافی باشد. رژیم های کم ویتامین D در افرادی که حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز دارند و یا درافرادی که رژیم غذایی گیاهخواری تخم مرغی یا وگان مصرف می کنند، بیشتر دیده می شود.

در کودکان، کمبود ویتامین D به صورت راشیتیسم آشکار می شود( بیماری که با شکست بافت استخوانی در معدنی شدن مناسب، و در نتیجه نرمی استخوان و بدشکلی های اسکلتی مشخص می شود). علاوه بر بدشکلی استخوان و درد، راشیتیسم شدید می تواند باعث عدم رشد، تاخیر در رشد، تشنج هیپوکلسمیک، اسپاسم کزاز، کاردیومیوپاتی و ناهنجاری های دندانی شود. همچنین تغذیه طولانی مدت و انحصاری با شیر مادر بدون مکمل ویتامین D می تواند باعث ایجاد راشیتیسم در نوزادان شود.

در بزرگسالان و نوجوانان، کمبود ویتامین D می تواند منجر به استئومالاسی شود، که در آن استخوان موجود در طول فرآیند بازسازی به طور ناقص یا معیوب معدنی می شود و منجر به استخوان های ضعیف می شود. علائم و نشانه های استئومالاسی مشابه علائم راشیتیسم است و شامل بدشکلی و درد استخوان، تشنج هیپوکلسمیک، اسپاسم کزاز و ناهنجاری های دندانی است.

گروه های در معرض خطر کمبود ویتامین D  

شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند

مصرف شیر انسان به تنهایی معمولاً نوزادان را قادر نمی‌سازد تا نیازهای ویتامین D را برآورده کنند، زیرا کمتر از 0.6 تا 2.0 میکروگرم در لیتر (25 تا 78( IU/L را فراهم می‌کند محتوای ویتامین D شیر انسان با وضعیت ویتامین D مادر مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که شیر مادرانی که مکمل های روزانه حاوی حداقل 50 میکروگرم (2000 (IU ویتامین D3 مصرف می کنند، دارای سطوح بالاتری از این ماده مغذی است

اگرچه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند ویتامین D در نوزادان تولید کند، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) به والدین توصیه می کند که نوزادان زیر 6 ماه را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارند، لباس ها و کلاه های محافظ به آنها بپوشانند و در صورت استفاده از کرم ضد آفتاب روی نواحی کوچکی از پوست در معرض آفتاب قرار بگیرند. و مکمل های ویتامین (D  (400 IU روزانه برای نوزادانی که به طور انحصاری و نیمه شیر مادر تغذیه می شوند توصیه می کند که مدت کوتاهی پس از تولد شروع شود و تا زمانی که از شیر گرفته شوند حداقل  با1000 میلی لیتر در روز شیر خشک غنی شده با ویتامین D یا شیر کامل تغذیه شوند.

همچنین 10 میکروگرم (400 IU) ویتامین D مکمل را برای همه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند و کمتر از 1000 میلی‌لیتر در روز شیر خشک یا شیر غنی شده ویتامین D مصرف می‌کنند، توصیه می‌کند.

بزرگسالان مسن

افراد مسن در معرض افزایش خطر ابتلا به کمبود ویتامین D هستند، تا حدی به این دلیل که توانایی پوست برای سنتز ویتامین D با افزایش سن کاهش می یابد. علاوه بر این، افراد مسن به احتمال زیاد، زمان بیشتری را نسبت به افراد جوان در داخل خانه سپری می‌کنند و ممکن است مصرف ناکافی ویتامین در رژیم غذایی داشته باشند.

افراد در معرض آفتاب محدود

افراد خانه نشین و افراد دارای مشاغلی که در معرض نور خورشید قرار ندارند،از جمله گروه هایی هستند که بعید است مقادیر کافی ویتامین D را از نور خورشید دریافت کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب نیز سنتز ویتامین D را از نور خورشید محدود می کند. با این حال، از آنجایی که میزان و دفعات استفاده از ضد آفتاب ناشناخته است، نقشی که کرم ضد آفتاب ممکن است در کاهش سنتز ویتامین D ایفا کند نامشخص است.

افراد با پوست تیره

مقادیر فراوان رنگدانه ملانین در لایه اپیدرمی پوست منجر به تیره‌تر شدن پوست و کاهش توانایی پوست برای تولید ویتامین D از نور خورشید می‌شود. به عنوان مثال، سیاه پوستان آمریکایی معمولاً سطح سرمی 25(OH)D کمتری نسبت به آمریکایی های سفیدپوست دارند.

افراد با جذب چربی محدود

از آنجایی که ویتامین D محلول در چربی است، جذب آن به توانایی روده در جذب چربی رژیم غذایی بستگی دارد. سوء جذب چربی با شرایط پزشکی مرتبط است که شامل برخی از اشکال بیماری کبد، فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می شود که علاوه بر افزایش خطر کمبود ویتامین D، افراد مبتلا به این شرایط ممکن است غذاهای خاصی مانند محصولات لبنی (که بسیاری از آنها با ویتامین D غنی شده اند) مصرف نکنند و یا فقط مقادیر کمی از این غذاها را مصرف کنند. افرادی که در جذب چربی مشکل دارند ممکن است به مکمل ویتامین D نیاز داشته باشند.

افراد چاق یا تحت عمل جراحی بای پس معده

افراد با شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بیشتر، سطح سرمی 25(OH)D کمتری نسبت به افراد غیر چاق دارند. اگرچه چاقی بر ظرفیت پوست برای سنتز ویتامین D تأثیر نمی گذارد. با این حال، مقادیر بیشتری از چربی زیر جلدی ویتامین بیشتری را جذب می کند. افراد چاق ممکن است برای دستیابی به سطوح 25 (OH)D مشابه افراد با وزن طبیعی نیاز به دریافت بیشتر ویتامین   D داشته باشند.

افراد چاق که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند نیز ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوند.

خطرات سلامتی ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین دی

مقادیر بیش از حد ویتامین D سمی است. از آنجایی که ویتامین D جذب کلسیم را در دستگاه گوارش افزایش می دهد، سمیت ویتامین D منجر به هیپرکلسمی و هیپرکلسیوری می گردد. هیپرکلسمی به نوبه خود می تواند منجر به تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی، اختلالات عصبی روانی، درد، از دست دادن اشتها، کم آبی بدن، پلی اوری، تشنگی مفرط و سنگ کلیه شود.

مصرف زیاد کلسیم( حدود 2100 میلی گرم در روز از غذا و مکمل ها) با مقادیر متوسط ​​ویتامین D( حدود 19 میکروگرم [765 IU] در روز از غذا و مکمل ها) خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا 17 درصد افزایش می دهد.

منبع

https://ods.od.nih.gov/factsheets /

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.