مغز و محافظت از آن در برابر پیری با امگا 3

omega3

مغز و محافظت از آن در برابر پیری با امگا 3

مغز و تمام اندامهای بدن با بالا رفتن سن، دچار تغییرات زیادی در سلول های بدن می شوند که بیشتر آنها به دلیل رژیم غذایی نامناسب و التهاب های مزمن است. مغز بیش از هر چیز در برابر التهاب سلول های مغزی و رادیکال های آزاد آسیب پذیر است. عوامل دیگری از جمله چاقی و دیابت نوع 2 به فرآیند التهاب و پیری سرعت می بخشند. دیابت به تنهایی ریسک بیماری های پیش رونده عصبی مانند آلزایمر را دو برابر می کند.

اسیدهای چرب امگا 3 دسته ای از اسیدهای چرب غیراشباع هستند که باید از منابع غذایی مانند روغن ماهی تأمین شوند. اثرات ضدالتهابی  و آنتی اکسیدانی آنها برای سیستم قلبی عروقی و به ویژه مغز و دستگاه عصبی مفید است. غلظت خونی مناسب امگا 3 با کاهش خطر ابتلا به بیماری های عروق کرنر، سرطان سینه و بیماری های شناختی مانند فراموشی، آلزایمر و پیری زودرس مغز در ارتباط است.

ارتباط بین سلولهای مغزی می توانند شکسته شوند، تشکیل شوند و یا مسیر های جدیدی ایجاد گردند. این فرآیندها به ما اجازه می دهند که اطلاعات و مهارت های تازه ای را یاد بگیریم و یا به خاطر بسپاریم. یادگیری و حافظه به شدت با رژیم غذایی تحت تأثیر قرار می گیرند.

فرآیندهای زیادی در روند پیری اتفاق می افتد که خطر بیماری های شناختی را افزایش می دهند. این فرآیندها شامل التهاب سلول های مغزی، آسیب به دلیل ایجاد رادیکال های آزاد و تأخیر در تکامل سلول های مغزی است. به طور کلی، با بالا رفتن سن به طور طبیعی مقدار بیشتری مواد شیمیایی ایجاد کننده التهاب تولید می شود اما رژیم غذایی می تواند تا حد زیادی تولید این مواد شیمیایی را کنترل کند. به عنوان مثال رژیم های غذایی که غنی از امگا 6 هستند و امگا 3 کمتری دارند، باعث ایجاد حالت های التهابی و حتی سرطان می شوند. این موضوع در افراد چاق برجسته تر می شود. در این افراد، بافت چربی، خود تولید کننده مواد شیمیایی ایجاد کننده التهاب است. این مواد پس از تولید وارد جریان خون شده و با عبور از سد خونی مغزی، به مغز راه می یابند و باعث ایجاد التهاب در مغز و در نتیجه فرآیند پیری می شوند.

با افزایش سن، کاهش قابل توجهی در جذب امگا 3  به وجود می آید. افزون بر این، توانایی تبدیل اسید های چرب کوتاه زنجیر به اسیدهای چرب بلند زنجیر امگا 3 کاهش می یابد. همین موضوع اهمیت مصرف مکمل های امگا 3 را با افزایش سن نشان می دهد.

با بالا رفتن سن، آسیب به سلول های مغزی به وسیله رادیکال های آزاد افزایش می یابد اما وجود ترکیب های آنتی اکسیدان، این روند را کند می کند. رادیکال های آزاد باعث اختلال در روند تولید انرژی در سلول های مغزی شده و در نتیجه پاسخ دهی به محرک ها با سرعت کمتری انجام می شود.

اسیدهای چرب امگا 3 هم ویژگی ضدالتهابی و هم خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. آزمایش های انسانی نشان داده اند که امگا 3 برای حفظ فشار خون مناسب، سلامت رگ های خونی، کاهش سطح کلسترول، عملکرد سالم قلب و مهار التهاب ها مفید است. نشان داده شده است که مصرف امگا 3 باعث کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی به میزان 19 تا 45 درصد و کاهش فراموشی و زوال عقل به میزان 40 تا 50 درصد می گردد.

اسید چرب دکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)، به طور ویژه  با نقش حفاظت از مغز شناخته می شود. این اسید چرب ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی باعث حفظ سلامت سلول های مغزی و کاهش تولید ترکیباتی می شود که منجر به آلزایمر می گردند.

متأسفانه رژیم غذایی امروزی مقدار کافی امگا 3 را تأمین نمی کند و این کمبود امگا 3 در کنار عوامل خطرزای دیگری مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول بالا، مصرف بالای الکل، مصرف کم آنتی اکسیدان ها و سبک زندگی کم تحرک، منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و آلزایمر می شود.

ماهی

افزایش مصرف ماهی می تواند ریسک ابتلا به فراموشی و آلزایمر را کاهش دهد. در صورتی که افراد به هر دلیلی نتوانند مقدار کافی مصرف کنند، می توانند از مکمل های دارای ترکیبات DHA و EPA که از روغن ماهی استخراج می شوند، استفاده نمایند.

مطالعه های انسانی نشان می دهد که گروهی از افراد که به طور منظم و روزانه امگا 3 مصرف کنند، روند پیری مغزی کندتری (به میزان 18 درصد) نسبت به افرادی دارند که امگا 3 مصرف نمی کنند.

پیری مغز بیش از هر چیز تحت تأثیر آسیب از  رادیکال های آزاد و ایجاد التهاب است. این دو عامل باعث اختلالات شناختی و بیماری های پیشرونده مغزی مانند آلزایمر می شوند. به نظر می رسد رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ،مغز را در برابر آسیب های سلولی حفظ کرده و باعث عملکرد سالم مغز و سیستم قلبی عروقی می شود.

منبع:

www.aor.ca/protecting-the-aging-brain-with-omega-3s/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.