سلامت قلب

سلامت قلب

توجه به بیماری های قلبی و سلامت آن در سراسر جهان با سرعت رو به افزایش است. این موضوع می تواند با افزایش عواملی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، فشار خون، شاخص توده بدنی، کلسترول خون، قند خون و کاهش مصرف میوه ها و سبزی ها و فعالیت فیزیکی در ارتباط باشد.

به عنوان مثال، استعمال دخانیات تشکیل پلاک های چربی را تحریک می کند که به باریک شدن رگ های خونی و کاهش جریان خون می انجامد. سیگار کشیدن همچنین باعث کاهش HDL (چربی خوب) و افزایش LDL (چربی بد) می شود. نیکوتین و منواکسید کربن موجود در سیگار موجب انقباض رگ های خونی می گردد. رژیم های غذایی سرشار از چربی های اشباع، کلسترول و تری گلیسرید را افزایش داده و منجر به افزایش تشکیل پلاک های چربی در رگ ها و مشکلات عروقی می شود.

آیا برخی افراد نسبت به مشکلات قلبی حساس تر هستند؟

افرادی با بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا، نسبت به بیماری های قلبی آسیب پذیرتر هستند. دلیل این مورد این است که سطح بالای قند خون به صورت مزمن، باعث افزایش ذرات LDL شده که می تواند به دیواره داخلی رگ های خونی آسیب بزند. ذرات LDL پس از ورود به جریان خون اکسید شده و باعث کاهش تولید اکسید نیتروژن ( عاملی که باعث گشاد شدن رگ ها می شود) می گردد و از سوی دیگر تحریک پلاکت ها و تجمع آنها و ایجاد لخته های خونی رخ می دهد. همه این موارد به تولید پلاک های چربی و پیشرفت تصلب شرائین ( سخت شدن دیواره رگ ها) کمک می کنند.

فشار خون بالا می تواند به سلول هایی که در دیواره داخلی رگ ها قرار گرفته اند، آسیب بزند. این قضیه باعث ورود چربی ها به جریان خون شده و به انباشته شدن چربی و کاهش انعطاف پذیری رگ ها می انجامد. با گذشت زمان و پیشرفت این فرآیند، ممکن است حتی پارگی رگ و خونریزی داخلی رخ دهد که می تواند به شدت تهدید کننده حیات باشد. فشار خون بالا همچنین قلب را به کار بیشتر وادار می کند.این موضوع باعث ضخیم تر شدن دیواره بطن چپ می شود که توانایی پمپاژ خون را محدود می سازد و ریسک حمله قلبی، نارسایی قلبی و مرگ های ناگهانی به دنبال عارضه قلبی  را افزایش می دهد.

مهمترین عارضه های قلبی عروقی چه هستند؟

شایعترین مشکلات قلبی، سخت شدن دیواره رگ ( بیماری که در آن چربی در دیواره داخلی رگ رسوب می کند)، آنژین ( بیماری که نشانه های آن درد شدید در ناحیه قفسه سینه که به شانه ها، گردن و دست منتشر می شود و دلیل آن تأمین نشدن خون کافی برای فعالیت ماهیچه قلب است)، حمله قلبی (حضور ناگهانی لخته خون در عروق تغذیه کننده بافت قلب که باعث مرگ بخشی از ماهیچه قلب می شود) و سکته مغزی ( بیماری که در آن خون کافی به مغز نرسیده و مرگ سلول های مغزی اتفاق می افتد) هستند.

عمده ترین دلایل بیماری قلبی چیست؟

مهمترین علت های بیماری های قلبی، سطح بالای کلسترول، فشار خون بالا، استرس مداوم، سیگار کشیدن و بیماری های زمینه ای مانند دیابت می باشد.

چه رژیمی محافظ قلب است؟

مصرف مواد دارای نیترات مانند هویج، اسفناج، بادمجان، جعفری، سیر، پیاز، بروکلی و غیره بسیار مفید است. غذاهای غنی از نیترات تولید نیتریک اکسید را افزایش می دهد  و نیتریک اکسید به سلامت قلب کمک می کند. افزون بر این، تولید مقدار کافی نیتریک اکسید اولین مرحله از یک فرآیند زنجیره ای است که به عملکرد قلبی عروقی سالم می انجامد در حالی که مقدار ناکافی نیتریک اکسید سلسله فرآیندهایی را کلید می زند که در نهایت به بیماری قلبی منجر می شود. نیتریک اکسید باعث اتساع مناسب رگ ها شده و در نتیجه خون می تواند به راحتی از درون رگ ها عبور کند و همچنین از چسبیدن گلبول های قرمز خون و تشکیل لخته و مسدود شدن رگ جلوگیری می کند. مصرف مقدار کافی اسیدهای چرب امگا 3 نیز بسیار توصیه می شود. همچنین  مصرف رژیم غذایی دارای فیبر از جمله سبزیجات سبز رنگ بسیار بااهمیت است. فیبر موجود در رژیم غذایی به کاهش LDL کمک می کند.

چه تغییراتی در سبک زندگی برای سلامت قلب لازم است؟

مهمترین تغییراتی که در سبک زندگی می توان ایجاد کرد، عبارتند از: حفظ فعالیت فیزیکی، نکشیدن سیگار و مصرف نکردن الکل است. انجام ورزش منظم در کنار یک رژیم سالم، به اندازه یک داروی کاهنده کلسترول اثربخش است. ورزش تولید نیتریک اکسید را تقویت می کند. همچنین مقدار بهینه ویتامین D که از طریق نور خورشید و یا مصرف مکمل بدست می آید، برای سلامت قلب بسیار ضروری است.

مدیریت استرس برای سلامت قلب حائز اهمیت است و برای این منظور انجام تمرین های مدیتیشن و تکنیک های تنفس می تواند کمک کننده باشد.

چه مکمل هایی به حفظ سلامت قلب کمک می کنند؟

مکمل های امگا 3 بسیار توصیه می شوند زیرا سطح LDL و تری گلیسرید را کاهش و سطح HDL را افزایش می دهد. بسیار مهم است که مکمل های امگا 3، عاری از فلزات سنگین مانند جیوه باشند. مصرف کوآنزیم Q10 نیز توصیه می شود چرا که مصرف داروهای استاتین به شدت میزان این کوآنزیم را در بدن کاهش می دهد. مصرف سیر می تواند فشار خون و تری گلیسرید را کاهش دهد. مصرف آمینواسیدهای ضروری مانند کارنیتین و آرژنین نیز پیشنهاد می شود. کارنیتین انرژی مورد نیاز سلول های قلبی را تأمین کرده و آرژنین به تولید نیتریک اکسید کمک می کند.

منبع:

www.healthaid.co.uk/healthid-blogs

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.