ریزش مو و ویتامین ها و املاح و درشت مغذی های جلوگیری کننده از آن

ریزش مو

ریزش مو و ویتامین ها و املاح و درشت مغذی های جلوگیری کننده از آن

ریزش مو به شکل های برگشت پذیر و کمتر برگشت پذیر وجود دارد. یکی از شایع ترین انواع ریزش مو، ریزش مو با الگوی مردانه است. این فرایند آهسته، با نازک شدن تارهای مو در جلوی سر و در اواخر دهه بیست سالگی شروع می شود. این ریزش معمولاً ارثی بوده و با حساس شدن بیش از حد فولیکول های مو و افزایش سطح هورمون مردانه در ارتباط است.

علل ریزش مو

ژنتیک نقش مهمی در فرآیند ریزش مو دارد اما به تنهایی تعیین کننده نیست.

بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت از جمله اختلالات تیرویید، بیماری های خودایمنی و بیماری های شدید، می توانند باعث ریزش مو شوند.

عفونت های باکتریایی و قارچی می توانند موجب التهاب نواحی اطراف فولیکول مو و در نهایت ریزش آن شوند.

استرس های فیزیکی و روانی مانند دوره های افسردگی، استرس های شدید و تغییرات هورمونی می توانند باعث نازک شدن مو حتی ماه ها پس از یک حادثه ناگوار شوند.

پژوهش ها نشان می دهند که علت ریزش مو در زنان اغلب چندعاملی است و شامل مشکلات مربوط به سلامت، داروها، کمبود مواد مغذی و نیز استرس های فیزیولوژیک و عاطفی می شود.

شواهد محکمی وجود دارند که کمبود ویتامین ها و برخی مواد معدنی و درشت مغذی ها، به ویژه کمبود پروتئین، آهن، روی، مس و نیز کمبود بیوتین، دلایل کلیدی ریزش مو هستند. از این رو استفاده دوره ای از مکمل های تغذیه ای به مانند هیرویت و فولیکوژن در کنار تغذیه جامع و کامل به داشتن موهای سالم می تواند کمک کننده باشند.

نقش پروتئین در ساختار مو

آمینواسیدها، بلوک های ساختاری پروتئین مو، یعنی کراتین را تشکیل می دهند. رژیم غذایی  باید پیش سازهای سنتز هورمون های استروئیدی که اثر مستقیم در ساختار و رشد مو دارند را فراهم کند. ترکیب مناسبی از آمینواسیدها برای ساخت پروتئین برای استحکام و رشد مو ضروری است، زیرا 97% مو از پروتئین ساخته شده است. شواهد علمی نشان می دهند که کمبود پروتئین باعث شکنندگی مو و نیز ریزش و از بین رفتن رنگ مو می شود. بدون مقدار کافی پروتئین، بدن نمی تواند موهایی که به طور طبیعی به صورت روزانه می ریزند را جایگزین کند و مو خشک، سست و شکننده می شود.

کراتین، اصلی ترین پروتئین ساخته شده در سلول های پوست، ناخن و مو است. آمینواسیدهای گوگرددار سیستئین و متیونین به ساخت کراتین کمک می کنند. یک مکمل باکیفیت  برای مو باید ترکیبی از این دو آمینواسید داشته باشد.

غذاهای غنی از پروتئین آرژنین را نیز فراهم می کنند که پیش ساز اکسید نیتروژن است که موجب گشاد شدن رگ های تغذیه کننده فولیکول مو می شود.

ژلاتین هیدرولیز شده به رشد و ظاهر مناسب مو کمک می کند. ژلاتین معمولا از مو، استخوان، غضروف و بافت پیوندی حیوانات تهیه می شود. با وجود ارزش غذایی بالای کلاژن، متأسفانه در رژیم غذایی افراد جایگاه چندانی ندارد. ژلاتین یک منبع غنی پروتئین است و حدود 98 درصد از ساختار آن را پروتئین تشکیل می دهد. هیدرولیز شدن فرآیندی است که باعث می شود پروتئین به آمینواسیدها شکسته شده و در نتیجه جذب آن راحت تر شود. همانگونه که پیشتر توضیح داده شد، پروتئین برای سلامت پوست و مو ضروری است.

ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B مسئول ساخت گلبول های قرمز خون هستند که وظیفه رساندن اکسیژن را به نقاط مختلف بدن، از جمله مو بر عهده دارند. به طور کلی، ویتامین های گروه B برای پوست و موی سالم مورد نیاز هستند. افزون بر این، این ویتامین ها برای کمک به حفظ سلامت سیستم عصبی، تولید هورمون و عملکرد درست اعصاب حیاتی می باشند. استرس یکی دیگر از فاکتورهای ریزش مو است. پیشنهاد می شود که رژیم غذایی خود را برای کمک به رفع خستگی و اضطراب و نیز بهبود رشد مو، از ویتامین های گروه B سرشار سازید.

بیوتین، که به عنوان ویتامین B7 یا ویتامین H شناخته می شود، یک ویتامین مهم در رابطه با ریزش مو است. بیوتین نقش مهمی در سوخت و ساز مواد غذایی و ایجاد انرژی از آنها دارد. سوخت و ساز ناقص غذاها می تواند با کمتر رسیدن مواد مغذی به فولیکول های مو در ارتباط باشد. بیوتین به طور ویژه برای 4 آنزیم که به تجزیه پروتئین، چربی و کربوهیدارت می پردازند، ضروری است. این ویتامین معمولا به مقدار کافی از عملکرد باکتری های موجود در دستگاه گوارش و تغذیه مناسب به دست می آید. پژوهش ها نشان می دهند که کمبود بیوتین به نازک شدن مو، گاهی کمرنگ شدن رنگ مو، ریزش مو و ایجاد نقاط قرمز اطراف چشم، بینی و لب ها می انجامد. نقش بیوتین به عنوان مهمترین ریزمغذی برای حفظ استحکام و ساختار مو و کاهنده ریزش مو به تأیید منابع دانشگاهی رسیده است.

ویتامین B5، پنتونیک اسید یا ویتامین B5 نقش کلیدی در انعطاف پذیری، استحکام، درخشش و حفظ رنگ مو ایفا می کند. پژوهش های دانشگاهی نشان می دهد که سطح پایین ویتامین B5 با خاکستری شدن رنگ مو در ارتباط است.

ویتامین B6، به جلوگیری از بروز شوره سر کمک می کند.

ویتامین B12، شواهدی وجود دارند که کمبود ویتامین B12 می تواند سرعت رشد مو را کاهش داده و منجر به ریزش موی زودهنگام شود.

فولیک اسید، یک پژوهش دانشگاهی نشان می دهد که کاهش فولیک اسید ممکن است با کاهش تقسیم سلولی فولیکول های مو و رشد آن مرتبط باشد. فولیک اسید همچنین برای حفظ مقادیر مناسب آمینواسید متیونین، یکی از آمینواسیدهای ضروری در ساخت کراتین، ضروری است.

آهن

برخی مواد معدنی برای پیشگیری از ریزش مو ضروری هستند. کمبود آهن یکی از دلایل اصلی افزایش ریزش مو در خانم ها است. علائم کمبود آهن در مورد مو شامل خشکی بیش از حد، کمرنگ شدن و تغییر رنگ و ریزش ناگهانی مو می شود.

روی

کمبود روی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مو شود. روی محرک تعداد زیادی آنزیم است که با تقسیم سلولی منظم و نیز تولید هورمون ها در ارتباط هستند. مقدار توصیه شده این ماده معدنی مهم، 15 میلی گرم در روز است.

منبع:

www.healthaid.co.uk/healthaid-blogs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.