کوکیوتن( کوآنزیم کیوتن) و فایده های شگفت انگیز آن

انزیم

کوکیوتن( کوآنزیم کیوتن) و فایده های شگفت انگیز آن

کوکیوتن یا همان کوآنزیم Q10 عضوی از خانواده ترکیبات محلول در چربی به نام یوبیکینون است. این ترکیب در تمام سلول های بدن و به ویژه سلول های قلب که نقشی اساسی در فرایند تأمین انرژی بدن بر عهده دارند، وجود دارد.

کوکیوتن ( کوآنزیم Q10) برای تولید انرژی در میتوکندری (اجزای تولید کننده انرژی در سلول ها) مورد نیاز است. به عبارت دیگر، این ترکیب برای انتقال انرژی از مواد غذایی به مولکول های ATP( مهمترین منبع انرژی ذخیره ای بدن) ضروری است و در نتیجه کمبود آن باعث خستگی و در دراز مدت موجب نارسایی قلبی و در نهایت سکته قلبی می شود.

در عین حال کوآنزیم Q10 به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در سلول ها عمل می کند که باعث خنثی شدن اثرات زیانبار رادیکال های آزاد می شود.

متأسفانه با بالا رفتن سن، سطح کوآنزیم Q10 در بدن و بویژه سلول های قلبی کاهش می یابد. همچنین برخی داروها، مانند خانواده استاتین ها، منجر به کاهش این ترکیب در بدن می شوند.

علاِئم کمبود کوکیوتن

افزون بر این، بسیاری از افراد به دلیل نداشتن رژیم غذایی سالم و مناسب، نمی توانند این ترکیب را برای بدن خود تأمین کنند. اما گاهی اوقات، حتی اگر به نظر برسد که رژیم غذایی مقدار کافی از این آنتی اکسیدان ارزشمند را دارد، همچنان مقدار آن ناکافی است و در نتیجه احساس ضعف و خستگی به فرد دست می دهد. علائم دیگر کمبود کوآنزیم Q10، بویژه شامل سلول های قلب می شود و می تواند خود را به صورت درد قفسه سینه، نارسایی قلبی و یا فشار خون بالا نشان دهد.

نقش کوکیوتن در بدن

کوکیوتن( کوآنزیم Q10)نقش مهمی در کم شدن سرعت فرایند پیری دارد زیرا آسیب های سلولی ناشی از کمبود اکسیژن را کاهش می دهد.

یافته های علمی نشان می دهند که جدا از سودمندی این ترکیب برای افرادی که از مشکلات قلبی، فشار خون بالا و یا کمبود انرژی رنج می برند، کوآنزیم Q10 می تواند در تقویت سیستم ایمنی، کاهش سرعت پیشرفت بیماری پارکینسون و پیشگیری از عفونت های لثه نیز مؤثر باشد.

در یک پژوهش سه ماهه در سال 2002، نشان داده شد که مصرف 15 تا 30 میلی گرم کوکیوتن یا همان کوآنزیم Q10 به طور روزانه، باعث کاهش سردرد و میگرن می شود.

افزون بر آن، این آنتی اکسیدان می تواند برای حفظ وزن مناسب مفید باشد، چرا که مطالعه ها نشان می دهند کم شدن 25 درصدی سطح کوآنزیم Q10 می تواند باعث مشکلات متابولیکی جدی شود.

از سوی دیگر، کوآنزیم Q10 از این جهت بسیار مشهور است که یکی از بهترین مکمل ها برای کاهش ریسک مرگ و میر ناشی از بیماری نارسایی احتقانی قلب می باشد. مطالعه ها نشان می دهند که مصرف مکمل کوآنزیم Q10 باعث تقویت قلب و بهبود عملکرد رگ های خونی و پیشگیری از آسیب های ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود.

کوآنزیم Q10 به جلوگیری از اکسید شدن LDL( چربی بد خون) و شروع ایجاد پلاک های آتروسکلروز ( سفت شدن رگ های خونی) کمک می کند. همچنین بیماران نارسایی قلبی  با مصرف مقدار مناسب این ترکیب، کاهش 50 درصدی در میزان حمله های قلبی نشان دادند که عدد بسیار بزرگی است.

یک مطالعه دیگر نشان می دهد که در افرادی که از حمله قلبی نجات پیدا کرده اند، با مصرف روزانه 120 میلی گرم کوآنزیم Q10 به مدت یک سال، افزایش در HDL (چربی مفید خون) و کاهش 45 درصدی در حمله های قلبی اتفاق می افتد.

همچنین مکمل های حاوی کوکیوتن (کوآنزیم Q10 )و کارنیتین باعث انباشته شدن مواد مغذی ضروری سلول های قلبی و کاهش نارسایی بطن چپ قلب می شود.

کوآنزیم

مطالعه ها همچنین نشان می دهند که این ترکیب در سالم ماندن جدار داخلی رگ ها، بویژه در بیماران دیابتی، نقش دارند. آسیب جداره داخلی رگ ها یکی از اولین ریسک های سخت شدن دیواره رگ ها و در نتیجه بیماری های قلبی عروقی می باشد. به عنوان مثال، مصرف روزانه 200 میلی گرم کوآنزیم Q10 به مدت 12 هفته، باعث بهبود عملکرد جدار داخلی سرخرگ ها در بیماران دیابتی می شود. در بیماران مبتلا به نارسایی خفیف تا متوسط قلبی، مصرف 300 میلی گرم کوآنزیم Q10 به طور روزانه، باعث ارتقای عملکرد جداره داخلی رگ ها به میزان 38 درصد شد. این نتیجه با تأثیر تمرین ورزشی روزانه در یک دوره زمانی طولانی قابل مقایسه است.

به طور خلاصه، ویژگی های مفید کوآنزیم Q10 شامل تقویت قلب، کاهش عوارض جانبی برخی داروهای کاهنده کلسترول خون مانند استاتین ها، کمک به کاهش سرعت فرایند پیری، کمک به حفظ فشار خون و قند خون نرمال، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی بدن، افزایش متابولیسم بدن و شتاب دادن به روند کاهش وزن و کمک به حفظ سلامت لثه ها می شود.

با توجه به اینکه این مقدار این آنتی اکسیدان مهم با افزایش سن روند کاهشی پیدا می کند و از آنجا که بسیاری افراد مقدار کافی کوآنزیم Q10 از راه رژیم غذایی بدست نمی آورند، برخی متخصصان پیشنهاد می دهند که حتی افراد سالم زیر 60 سال، 30 میلی گرم کوکیوتن (کوآنزیم Q10 )به طور روزانه دریافت کنند. از سوی دیگر، این مقدار برای افراد بالای 60 سالی که داروهای استاتین دریافت می کنند باید به مقدار روزانه 100 تا 200 میلی گرم افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است مکمل های تغذیه ای حاوی کوکیوتن در دورهای مختلف در دنیا موجود است.

این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که مصرف کوآنزیم Q10 همراه با غذا، به طور چشمگیری جذب آن را افزایش می دهد.

منبع:

https://www.healthaid.co.uk/healthaid-blog/Amazing-Benefits-Coenzyme-Q10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.