پروبیوتیک ها

pro

پروبیوتیک ها: گوارش بهتر، سیستم ایمنی قویتر

پروبیوتیک ها میکروب های زنده ای هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارش وجود دارند. میکروب های روده به طور عمده از باکتری ها تشکیل می شوند، اما شامل مخمرها، ویروس ها و آغازیان نیز هستند. تعداد آنها حتی از تعداد سلولهای بدن نیز بیشتر است اما در یک رابطه همزیستی با سلول های میزبان به سر می برند. این میکروب ها به حفظ تعادل بین باکتری های مفید و آنها که مضر هستند کمک می کنند.  آنها یکی ازویژگی های شگفت آور بدن هستند که در چگونگی هضم برخی غداها نقش دارند، بر روی سیستم ایمنی اثرگذار هستند و از شما در برابر برخی باکتری ها محافظت می کنند. امروزه شواهد محکمی وجود دارند که نشان می دهند رابطه پیچیده ای بین مواد غذایی، گوارش و میکروب های طبیعی بدن وجود دارد که به بهبود عملکرد مغز، سیستم ایمنی و رشد بدن می انجامد. دستگاه گوارش سلولهای ایمنی بیشتری از هر جای دیگر بدن دارد و به عنوان بزرگترین عضو ایمنی بدن شناخته می شود. بنابراین کلید گوارش سالم  و سلامت کلی بدن، حفظ باکتری های مفید سیستم گوارش است.

پروبیوتیک ها و سبک زندگی

امروزه سبک زندگی چندان سالم نیست. عوامل زیادی مانند استرس، عادت های غذایی بد و داروها( به ویژه آنتی بیوتیک ها)، می توانند باعث ناراحتی کلی دستگاه گوارش و از بین رفتن باکتری های مفید و در نتیجه تکثیر بیشتر باکتری های مضر شوند. محیط زیست روز به روز آلوده تر و سیستم ایمنی بدن ما در معرض آزمون های جدی تر قرار می گیرد. لذا باکتری های مفید به طور قطع می توانند در دستگاه گوارش و جذب بهتر مواد غذایی تأثیرگذار باشند.

پروبیوتیک در نوزادان و کودکان
این باکتری ها در بدن نوزادان و کودکان نیز نقش های مهمی دارند. آنها در بهبود عملکرد سیستم ایمنی، هضم بهتر مواد غذایی و جذب آنها در سن رشد کمک شایانی می کنند. همچنین ثابت شده است که در بهبود تکامل مغز نوزادان مؤثر هستند. در مورد نوزادان، دستگاه گوارش اولین خط دفاعی سیستم ایمنی در برابر عوامل بیماریزا می باشد، زیرا نوزادان تمایل دارند هر چیزی را به دهان فرو ببرند و این یکی از راه های شناخت بهتر محیط پیرامونی آنها است. بنابراین حفاظت از سیستم میکروبی طبیعی دستگاه گوارش در نوزادان اهمیت بیشتری دارد.

جهت کمک به حفظ باکتریهای مفید بدن در کودکان از مکمل های پروبیوتیک مختلف از قبیل کپسولبایولاکت استفاده می گردد.
پروبیوتیک و نقش آنها در حفظ نسبت باکتر ی های مفید و مضر
حفظ نسبت دقیق بین باکتری های مفید و مضر در بدن، هم در بزرگسالان و هم در کودکان بسیار مهم است. باور بر این است که سیستم باکتریایی بدن باید شامل 85 درصد باکتری های مفید و کمتر از 15 درصد باکتری های مضر باشد. اما متأسفانه به دلیل استفاده از غذاهای فرآوری شده که مقدار کمی فیبر دارند، وجود استرس، سم ها، مواد محرک و بویژه استفاده از آنتی بیوتیک ها، این نسبت معمولا حفظ نمی شود.

پروبیوتیک ها در دستگاه گوارش

به این علت به جهت کمک به حفظ باکتریهای مفید در دستگاه گوارش و کمک به رفع اختلالات شایع کوارشی مانند انواع اسهال از فرآورده های حاوی پروبیوتیک مختلف از قبیل کپسول فمی لاکت استفاده می گردد.

معمولا در دستگاه گوارش بسیاری از خانم های باردار، تعداد باکتری های مفید بسیار کم است. در نتیجه، هنگامی که نوزاد متولد می شود، تعداد باکتری های مفید در روده کم بوده و همین موضوع باعث ایجاد دردهای کولیک، یبوست و یا اسهال می شود. کولیک یکی از شرایط با دلیل ناشناخته در نوزادان است و نوزاد اغلب روزها و حتی ماه ها از این مشکل شایع رنج می برد. اما مطالعه های زیادی نشان می دهند که گونه هایی از باکتری های مفید، توانایی پیشگیری از ناراحتی های کولیک را در نوزادان تازه به دنیا آمده دارند. این مطالعه ها نشان می دهند که گونه های مفید باکتری، اثربخشی بهتری نسبت به درمان های رایج کولیک مانند سایمتیکون در نوزادان دارند. افزون بر بهبود مشکل کولیک، این باکتری ها به هضم بهتر کربوهیدارت در نوزادان کمک می کنند.

پروبیوتیک ها و نقش آنها در آلرژی

کمبود باکتری های پروبیوتیک و در نتیجه افزایش تدریجی باکتری های بیماریزا در بدن نوزاد با افزایش احتمال آلرژی و بسیاری از بیماری های پوستی مانند اگزما نیز در ارتباط است.

باید توجه داشت که گونه های باکتریایی که به طور طبیعی در روده نوزادان وجود دارد، با باکتری های موجود در روده بزرگسالان، متفاوت است. بنابراین فرمولاسیون های مکمل ها باید به طور دقیق برای برطرف کردن نیاز نوزادان طراحی شود.

یکی از مشکلات شایع در هنگام سفر، مشکلات گوارشی است. این مشکلات به دلیل ورود باکتری های محلی به بدن که با سیستم میکروبیایی بدن سازگار نیستند، از راه آب و غذا به وجود می آید. در این شرایط نیز مصرف پروبیوتیک ها می تواند باعث مقاومت بدن در برابر جمعیت باکتری های تازه وارد شود.

پروبیوتیک ها در عملکرد مغز

مطالعه ها درباره تأثیر پروبیوتیک ها بر سلامت مغز رو به افزایش است. به پروبیوتیک هایی که مصرف آنها باعث بهبود عملکرد مغز می شود، سایکوبیوتیک گفته می شود.

پروبیوتیک ها در عملکرد مغزی- روده ای

جمعیت میکروبی روده با برخی شرایط روانی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی در ارتباط است. در سال های اخیر، مطالعه های زیادی نشان داده اند که در معرض استرس قرار گرفتن در کودکی و یا بزرگسالی، می تواند ترکیب میکروبی بدن را دچار تغییر کند. این مطالعه ها نشان می دهند که سیستم میکروبی روده ای و مغز به طور پیوسته از راه محور مغزی-روده ای با یکدیگر در ارتباط هستند. محور مغزی-روده ای، مسیری برای ارتباط دوسویه سیستم اعصاب مرکزی و سیستم اعصاب روده ای در بدن است. نشان داده شده است که برخی گونه های میکروبی موجود در روده توانایی تولید سروتونین که یکی از ترکیباتی است که در بهبود خلق نقش دارد را دارند و سطح خونی سروتونین را افزایش می دهند. برخی باکتری ها نیز توانایی تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه را دارند که با تحریک اعصاب سمپاتیک باعث بهبود حافظه و فرآیند یادگیری می شوند.

 

منبع:

www.healthaid.co.uk/heaithaid-blogs

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.