یائسگی و افزایش وزن

یائسگی

یائسگی و افزایش وزن

یائسگی و افزایش وزن  ناشی از آن معمولا یکی از نگرانی های خانمها است و به نظر می‌رسد تغییرات هورمونی منجر به تجمع چربی در اطراف شکم و پهلو و افزایش سایز می‌شوند. به طوریکه احتمال وقوع افزایش وزن سه بار در دوران یائسگی بیشتر از دوران قبل ازآن است.

یائسگی که معمولا در اثرعدم خونریزی ماهانه پس از 12 ماه پی در پی تعریف می شود موجب کاهش ترشح هورمون زنانه استروژن می شود. استروژن مسئول تجمع چربی در بافت زیرجلدی است. اگرچه تغییرات هورمونی به تنهایی عامل این اضافه وزن نمی باشد و این اضافه وزن معمولاً در اثر افزایش سن، سبک زندگی و ژنتیک حاصل می‌شود.

به عنوان مثال با افزایش سن به طور معمول بافت عضلانی تحلیل می‌رود. کاهش بافت عضلانی باعث کاهش سوخت و ساز خواهد شد و به نوبه خود چالشی جدید در برابر حفظ وزن سالم ایجاد می‌نماید. بنابراین اگر مقدار دریافت غذایی مثل قبل باشد و فعالیت بدنی کاهش پیدا کند، وزن فرد افزایش خواهد یافت. از طرفی استعداد ژنتیکی نیز میتواند این افزایش وزن را تشدید کند.

یائسگی

راه های مقابله

فعال بمانید: افزایش فعالیت بدنی مثل تمرینات هوازی یا مقاومتی می‌تواند به ثبات وزن شما در محدوده استاندارد کمک کند.

مقدار توصیه شده فعالیت بدنی در افراد سالم هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت سبک مثل پیاده روی یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید مثل دویدن است.

کمتر بخورید: در دهه ۵۰ زندگی نسبت به دهه قبل باید حدود ۲۰۰ کالری در روز کمتر میل نمایید، البته این مقدار با توجه به سطح فعالیت و مقدار اضافه وزن میتواند تغییر کند.

مراقب دریافت مواد قندی باشید: دریافت قند از طریق موادی مثل نوشابه ها، نوشیدنی ها، آبمیوه، شیرینی و شکلات یا موادی شیرین کننده ای که در کنار چای یا قهوه استفاده میشود می‌تواند فرد را دچار چاقی اضافه وزن کند.

 

 

منابع

https://www.nia.nih.gov/health/dietary-supplements

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.