آکنه و درمان های آن

درمان های آکنه و درمان های آن

آکنه و درمان های آن

آکنه، نوعی بیماری التهابی و مزمن پوست است که ایجاد لک و جوش می نماید. علل آن متفاوت و شامل عوامل مختلفی از جمله ژنتیکی، هورمونی و تغذیه ای می تواند باشد. بهترین درمان ها، از تشکیل سبوم ( چربی اضافی پوست) و رشد بی رویه باکتری ها جلوگیری می کنند. درمان ها شامل درمانهای نسخه ای و غیر نسخه ای می باشند که ممکن است هم زمان و یا جداگانه لحاظ شوند. از آنجا که بیشتر درمان ها دارای عوارض جانبی هستند، هر بیمار که روش درمانی جدیدی را امتحان می کند، باید جانب احتیاط را رعایت کند. افرادی که مبتلا به فرم های شدید بیماری هستند، باید تحت نظر متخصص پوست قرار بگیرند.

درمان های نسخه ای برای آکنه

این درمانها با تجویز دسته داروهای متفاوت بر اساس نیاز بیمار تحت نظر پزشک انجام می شود که می تواند شامل تجویز آنتی بیوتیک ها، رتینوئیدها یا مشتق های ویتامین A، قرص های ضدبارداری خوراکی و اسپیرونولاکتون باشد.

 

درمان های غیرنسخه ای برای آکنه

این درمانها می توانند شامل انواع زیر باشند:

آب و شوینده های غیرصابونی( پن):

پاکسازی ملایم صورت با آب و شوینده های غیر صابونی، که PH  نزدیک پوست دارند در انواع مختلف برای پوستهای خشک و پوستهای چرب می توانند به کاهش آکنه کمک کند. البته این روش جوش هایی که از قبل وجود داشته اند را از بین نمی برد، بلکه بروز جوش های جدید را کاهش می دهد.

پاک کننده ها:

پاک کننده ها و صابون های زیادی برای درمان آکنه در بازار موجود هستند. این محصولات معمولا دارای بنزوئیل پروکساید، گلایکولیک اسید، سالیسیلیک اسید و یا گوگرد هستند.

گوگرد:

گوگرد به همراه ترکیبات دیگری مانند الکل، سدیم سولفاستاماید ( داروی نسخه ای) و سالیسیلیک اسید، از اجزای اصلی درمان های غیرنسخه ای آکنه به حساب می آید. معمولا به دلیل بوی نامطبوع و کمرنگ کردن موقت پوست، به تنهایی استفاده نمی شود. گوگرد به جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست کمک کرده و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. لذا صابونهای گوگردی جهت شستشوی پوستهای آکنه دار استفاده می گردند.

الکل:

الکل یک عامل ضد باکتری ملایم است. که در برخی فراورده های غیرنسخه ای با هم ترکیب می شوند. این ترکیب باعث خشک شدن پوست شده و تأثیر اندکی بر بهبود آکنه دارند و به طور کلی بوسیله متخصصان پوست توصیه نمی شوند.

ترکیبات گیاهی و طبیعی:

ترکیبات گیاهی و ارگانیک فراوانی برای درمان یا پیشگیری از آکنه در بازار وجود دارند. اثربخشی این ترکیبات ثابت نشده است و به نظر نمی رسد به اندازه ای که ادعا می شود، مفید باشند.

نکته:

قرار دادن حوله گرم به مدت چند دقیقه بر روی جوشی که آماده سر باز کردن است، این فرآیند را تسریع می بخشد. جوش های چرکی بزرگ تنها باید به وسیله پزشک و با ابزار مخصوص و در شرایط استریل تخلیه شود. فشار دادن جوش به وسیله خود فرد ممکن است به التهاب بیشتر منجر شده و حتی باعث ایجاد جای دائمی جوش  بر روی پوست شود.

درمان آثار آکنه

برخی افراد ممکن است دچار زخم یا آثار پس از آکنه شوند. برخی راهکارها برای از بین بردن این آثار عبارتند از لیزر، لایه برداری شیمیایی و فیزیکی. این روش ها لایه های آسیب دیده پوست را از بین می برند و لایه های زیرین آسیب ندیده را جایگزین می کنند. متخصصان پوست ممکن است روش های دیگری را نیز بکار گیرند. میکرونیدلینگ Microneedling که باعث تحریک تولید کلاژن شده و آثار زخم را کاهش می دهد. استفاده از فیلرها که در زیر محل زخم تزریق می شوند ممکن است در برخی موارد، لحاظ گردد.

 

چگونه می توان از بروز آکنه پیشگیری کرد؟

از آنجا که بروز آکنه با نوسانات هورمونی و ریشه های ژنتیکی در ارتباط است، حتی رعایت کامل بهداشت و کنترل رژیم غذایی نمی تواند آن را به طور کامل از بین ببرد و رعایت این موارد به همراه درمان، تنها می تواند شدت آن را به کمترین مقدار برساند. توصیه می شود که مراقبت های پوستی به ویژه پس از سن بلوغ افزایش یابد. اصلی ترینِ این مراقبت ها شامل شستشوی منظم پوست با صابون های ملایم ضدباکتری است.

برخی توصیه های دیگر برای کاهش هرچه بیشتر آکنه شامل موارد زیر است:

استفاده از فراورده های پوستی غیر کومدوژن (غیر جوش زا ) برای کاهش تحریک پوست.

استفاده از یک پاک کننده ملایم، به فرم های فوم تمیز کننده،  محلول شوینده و ژل های شوینده برای استفاده دو مرتبه در روز.

پرهیز از استفاده از پاک کننده ها یا فراورده هایی که ذرات اسکراب دارند. این ذرات می توانند باعث حساس شدن و آسیب به پوست و توسعه بیشتر آکنه شوند.

استفاده روزانه از مرطوب کننده های غیر جوش زا و ضدآفتاب

استفاده ازمحصولات آرایشی غیر جوش زا

پرهیز از دستکاری کردن، فشار دادن و ترکاندن جوش ها. این کار باعث بر جای ماندن آثار آکنه و عفونت پوست می شود.

منبع:

www.webmd.com/skin-problems-and-tretments/acne

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.