جینسینگ و خواص آن

جینسینگ و خواص آن

جینسینگ و خواص آن

جینسینگ یک گیاه دارویی است که قرن ها در طب سنتی چین از آن استفاده می شود.  این گیاه رشد آهسته ای دارد (4 تا بیش از 6 سال) به طوری که بر اساس مدت رشد به سه مدل تازه، سفید و قرمز تقسیم می شوند.

همچنین مکمل های مختلف حاوی جنسینگ در انواع مختلف بازار دارویی دنیا وجود دارد.

انواع مختلفی ازاین داروی گیاهی وجود دارد که جینسینگ آمریکایی وآسیایی (کره ای) شناخته شده تر هستند و به لحاظ خواص و ترکیبات فعال نیز با هم تفاوت دارند. جینسینگ آمریکایی بیشتر به عنوان آرام بخش و جینسینگ آسیایی ( کره ای) خواص تقویت کننده دارد.

در ادامه بر اساس شواهد علمی به خواص جینسینگ در رابطه با سلامتی اشاره می کنیم:

آنتی اکسیدان قوی برای کاهش التهاب

محققان نتیجه گرفتند که جینسینگ قرمز ممکن است با افزایش فعالیت های آنزیم آنتی اکسیدانی به کاهش نشانگرهای التهابی و به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک کند.

بهبود عملکرد مغزی

جینسینگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه، رفتار و تغییر خلق و خو کمک کند. مصرف 200 تا 400 میلی گرم عصاره این گیاه به بهبود عملکرد و کاهش خستگی های ذهنی کمک می کند.

همچنین در برخی مطالعات نشان داده شد که جینسینگ تاثیرات مثبتی درعملکرد مغزی و رفتاری در مبتلایان به آلزایمر دارد.

بهبود اختلالات نعوظ در مردان

جینسینگ با کاهش استرس اکسیداتیو در بافتها و افزایش جریان خون درعضلات می تواند کمک به بهبود علائم اختلال نعوظ می کند.

تقویت سیستم ایمنی

برخی از مطالعات به بررسی اثرات آن بر سیستم ایمنی بدن، در بیماران سرطانی تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی متمرکز شده است. جالب اینجاست که این افراد پیشرفت چشمگیری درعملکرد سیستم ایمنی بدن وعود کمترعلائم داشته اند.

البته اکثراین مطالعات بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان را نشان می دهد، و برای اثبات اثر جینسینگ در تقویت مقاومت در برابرعفونت در افراد سالم تحقیقات بیشتری لازم است.

بنابراین لازم است از مصرف خودسرانه این گیاه به جهت بهبود سیستم ایمنی در افراد سالم خودداری کرد.

مبارزه با خستگی و افزایش سطح انرژی

جینسینگ با کاهش آسیب اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها، می تواند به مبارزه با خستگی و تقویت فعالیت بدنی کمک کند. به این منظور از مکمل های تغذیه ای انرژی زا حاوی ویتامین ها و جنسینگ استفاده می شود.

کاهش قند خون

به نظر می رسد جینسینگ در کنترل قند خون درهم درافراد دیابتی و هم در افراد سالم مفید است.

نشان داده شده است کهدو نوع آمریکایی و آسیایی عملکرد سلولهای پانکراس را بهبود می بخشند، تولید انسولین را افزایش می دهند و جذب قند خون را در بافتها بالا می برند.

در مناطقی که این گیاه دردسترس نیست ازمکمل های حاوی جنسینگ قرمز یا جنسیک سیبریایی و یا جنسینگ کره ا ی به صورت تنها و یا همراه با ویتامین ها و مینرال استفاده می شود.

 

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.