کلیه ها و راه هایی برای حفظ سلامت آنها

کلیه ها و راه هایی برای حفظ سلامت آنها

کلیه ها و راه هایی برای حفظ سلامت آنها

کلیه ها و راه های موجود برای حفظ سلامت آنها به قرار زیر است:

مصرف بیش از حد برخی داروها

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و غیره اگر به مقدار زیاد استفاده شوند، می توانند به کلیه ها آسیب بزنند. همچنین استفاده  طولانی مدت داروهای موسوم به مهارکننده های پمپ های پروتون، مانند امپرازول، که برای رفلاکس معده کاربرد دارند، امکان ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را افزایش می دهند. این داروها فقط باید به اندازه ای که پزشک توصیه می کند استفاده شوند و باید از مصرف خودسرانه و طولانی مدت آنها خودداری کرد.

مصرف آنتی بیوتیک ها

مصرف آنتی بیوتیک ها

این داروها اگر به طور مکرر استفاده شوند می توانند به کلیه ها آسیب بزنند، با این وجود این آسیب برای افرادی که بیماری کلیوی دارند، به مراتب جدی تر است. این آسیب با برخی آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین، سولفونامیدها و سفالوسپورین ها محتمل تر است.

استفاده از مکمل های گیاهی

استفاده از مکمل های گیاهی

این مسئله زمانی که کلیه ها مشکل زمینه ای داشته باشند، جدی تر است. قبل از مصرف مکمل های گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

تغذیه سالم

تغذیه سالم

هرچه می خورید یا می نوشید از مسیر کلیه ها عبور خواهد کرد، حتی موادی که برای سلامت مضر هستند، مانند چربی، نمک و قند. با گذشت زمان، یک رژیم غذایی بد می تواند به فشار خون بالا، چاقی، دیابت و دیگر شرایطی که به کلیه ها آسیب رسان است بیانجامد. یک رژیم غذایی سالم دارای مقدار زیادی سبزی، میوه، غلات کامل، و مقدار کمی غذای فراوری شده است.

مقدار نمک مصرفی و کلیه

مقدار نمک مصرفی

این ماده معدنی به شکل های مختلف افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. در برخی افراد به نظر می رسد که مقدار پروتئین موجود در ادرار را افزایش می دهد که این می تواند به کلیه ها آسیب زننده باشد. از سوی دیگر، مقدار زیاد نمک می تواند باعث افزایش فشار خون شود که یکی از عوامل اصلی آسیب زننده و ایجاد سنگ های کلیوی است.

نوشیدن مقدار کافی آب

آب کمک می کند که مواد مغذی ضروری به کلیه ها برسد و مواد زائد به مثانه منتقل شوند. اگر به میزان کافی مایعات ننوشید، فیلترهای ریز درون کلیه دچار مشکل شده و به تولید سنگ های کلیه و عفونت می انجامد. حتی اگر تشنگی و کمبود آب کوتاه مدت باشد اما به طور مرتب رخ دهد، می تواند به کلیه ها آسیب بزند. 4 تا 6 لیوان آب در روز کافی است اما اگر بیمار هستید و یا در معرض گرما قرار دارید، به آب بیشتری نیاز است.

ورزش و کلیه

ورزش

درست مانند رژیم غذایی سالم، ورزش می تواند از شرایطی مانند دیابت و بیماری های قلبی که منجر به آسیب های کلیوی می شوند، پیشگیری کند. اما در انجام ورزش زیاده روی نکنید. ورزش های سنگین خود می تواند به کلیه ها آسیب بزند. روزانه 30 تا 60 دقیقه ورزش به مدت 5 روز در هفته، مناسب است.

آزمایش های دوره ای کلیه

آزمایش های دوره ای

مهم است که میزان ریسک آسیب کلیوی خود را بدانید. اگر خودتان یا یکی از بستگان نزدیکتان مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت هستند و یا سابقه بیماری نارسایی کلیوی در خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال آسیب بیشتر است. در این موارد، پزشک شما آزمایش های ویژه کلیه را در چک آپ دوره ای در نظر می گیرد. هرچه زودتر به این موارد پی ببرید، احتمال درمان بیشتر خواهد بود.

مصرف الکل

مصرف زیاد الکل می تواند باعث آسیب ناگهانی و غیرقابل جبران به کلیه ها شود. همچنین مصرف الکل می تواند باعث افزایش وزن، بیماری های کبدی، فشار خون بالا و شرایط دیگری شود که خود آنها به کلیه ها آسیب می زنند.

ترک سیگار و مشکلات کلیه

ترک سیگار

سیگار باعث افزایش ریسک سرطان کلیه و آسیب به رگ های خونی می شود که با کاهش جریان خون به کلیه ها، آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. افزون بر این، سیگار اثر برخی داروهای کاهنده فشار خون را کم می کند و از این طریق با ایجاد فشار خون کنترل نشده، باعث آسیب به کلیه ها می گردد.

رسیدگی سریع به بیماری های خود

دو بیماری مهم که سلامت کلیه ها را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند، دیابت و فشار خون بالا هستند. یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، می تواند باعث بهبود هردو شود. مصرف مرتب داروها و بازدید منظم پزشک برای حفظ سلامتی ضروری هستند. بنابراین با دقت وضعیت سلامت خود را تحت نظر داشته باشید تا به کلیه ها آسیبی نرسد.

در انتها یادآور می شویم که بعضی از مکمل ها ی تغذیه ای جهت بهبود عفونت و التهاب مجاری ادراری و همچنین جهت کمک به تجزیه سنگ کلیه و مثانه وجود دارند که با مشورت با داروساز و پزشک می توان استفاده نمود.

منبع

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-keep-kidneys-healthy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.