یائسگی و آنچه که باید درباره آن بدانیم

یائسگی و علائم آن

یائسگی و آنچه که باید درباره آن بدانیم

یائسگی زمانی رخ می دهد که یک خانم به مدت 12 ماه پشت سر هم پریود نشود و دیگر نتواند به طور طبیعی باردار شود. معمولا بین سن های 45 تا 55 سالگی رخ می دهد اما ممکن است قبل یا بعد از این سن ها نیز اتفاق بیفتد. یائسگی ممکن است علائم آزاردهنده ای مانند گُر گرفتگی و افزایش وزن را به همراه داشته باشد.

در بسیاری از زنان علائم یائسگی حدود 4 سال قبل از آخرین پریود آغاز می شود. این علائم اغلب تا 4 سال بعد از آخرین پریود ادامه پیدا می کند. عوامل زیادی از جمله ژنتیک و سلامت تخمدان ها در آغاز یائسگی نقش دارند. پیش­یائسگی قبل از یائسگی رخ می دهد و این زمانی است که تغییرات هورمونی برای آمادگی ورود به یائسگی به وجود می آید. این دوره می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. بسیاری از خانم ها پیش یائسگی را در اواسط دهه چهارم زندگی تجربه می کنند.

پیش ­یائسگی، یائسگی و پسایائسگی

در دوره پیش­یائسگی، قاعدگی نامنظم می شود. پریود ممکن است دیرتر اتفاق بیفتد و یک یا چند دوره اصلا اتفاق نیفتد. مقدار خونریزی ممکن است بیشتر یا کمتر بشود.

یائسگی رخ ندادن پریود به مدت یک سال کامل است و پسایائسگی به دوره پس از یائسگی اطلاق می شود.

علائم یائسگی چیست؟

تجربه هر زن از یائسگی منحصر به فرد است. معمولا علائم هنگامی که یائسگی به طور ناگهانی رخ دهد، شدیدتر هستند. شرایطی که سلامت تخمدان ها را تحت تأثیر قرار می دهند، مانند سرطان، برداشتن رحم و سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، شدت و مدت علائم را افزایش می دهند.

علائم رایج پیش­یائسگی عبارتند از: پریودهای نامنظم، پریودهای شدیدتر یا سبکتر از حالت نرمال، علائمی مانند گُر گرفتگی و تعریق شبانه. حدود 75 درصد از زنان گر گرفتگی را هنگام یائسگی تجربه می کنند. علائم رایج دیگر شامل این موارد است: بی خوابی، خشکی واژن، افزایش وزن، افسردگی، اضطراب، کاهش تمرکز، مشکلات حافظه، کاهش میل جنسی، خشکی دهان، پوست و چشم ها، سردرد، تپش قلب، عفونت های مجاری ادرار، کاهش توده ماهیچه ای، درد و خشکی مفاصل، کاهش توده استخوانی، نازک شده و ریزش مو.

درمان

اگر علائم شدید باشند و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهند، نیاز به درمان می تواند برای علائمی مانند گر گرفتگی، تعریق شبانه و پوکی استخوان، از سوی پزشک بررسی شود. برخی داروهای دیگر ممکن است برای علامت های اختصاصی تری مانند ریزش مو و خشکی واژن نیز به کار گرفته شود.

برخی از مکمل های تغذیه ای که برای کمک به رفع علائم یائسگی به کار می روند عبارتند از:

استفاده از مکمل های کلسیم، ویتامین D و منیزیم برای کمک به کاهش ریسک پوکی استخوان و بهبود سطح انرژی و کیفیت خواب.

استفاده روزانه از مرطوب کننده ها برای کاهش خشکی پوست. از استحمام بیش از حد خودداری شود، چرا که می تواند باعث خشکی و حساس شدن پوست گردد.

برخی مکمل های غذایی شامل مشتقات سویا، ویتامین E، ویتامین D3، کلسیم و ایزوفلاون و یا ملاتونین می توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کنند. به نظر می رسد ترکیبات شبه استروژنی موجود در گیاه کوهوش سیاه در کاهش علائمی مانند گر گرفتگی و تعریق شبانه مؤثر باشد. یافته های جدید نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا3 نیز در کاهش این علائم اثربخش هستند.

برخی گیاهان مؤثر در کنترل علائم یائسگی به شرح زیر می باشند:

کوهوش سیاه Black cohosh

عصاره این گیاه در رفع علائمی مانند گر گرفتگی و تعریق شبانه مؤثر است. در افرادی که دارای سابقه بیماری کبدی هستند توصیه نمی شود. عوارض جانبی آن نادر هستند اما ممکن است باعث اختلالات گوارشی و حالت تهوع مختصر شود.

شبدر قرمز Red clover

 این گیاه منبع غنی ایزوفلاون ها است. این ترکیبات در بدن مشابه استروژن عمل می کنند و باعث تخفیف علائم ناشی از کمبود استروژن در بدن می شوند. برای کاهش گر گرفتگی، تعریق شبانه و نیز جلوگیری از کم شدن تراکم استخوانی کاربرد دارد. عوارض جانبی آن بسیار نادر است و ممکن است سردرد خفیف به همراه داشته باشد.

گل مغربی Evening primerose

 از دانه های این گیاه روغن گل مغربی به دست می آید. از این روغن برای درمان برخی علائم مانند گر گرفتگی و کاهش توده استخوانی استفاده می شود. عوارض جانبی اندک و شامل حالت تهوع و درد شکم مختصر می شود. مکمل های تغذیه ای حاوی روغن گل مغربی به همین دلیل استفاده می گردند.

ماکا Maca

 این گیاه قرن ها برای درمان برخی بیماری ها مانند کم خونی، ناباروری، عدم تعادل هورمونی و برخی علائم یائسگی مانند کاهش میل جنسی، اختلالات خلقی و خشکی واژن به کار می رفته است. مکمل های تغذیه ای حاوی ماکا به همین دلیل استفاده می گردند.

سویا Soy

 سویا منبع غنی انواع ایزوفلاون است که از نظر ساختاری شباهت زیادی به هورمون استروژن دارند و می توانند اثرات آن را تا حدودی در بدن شبیه سازی کنند. بسیاری از علائم یائسگی ناشی از کمبود هورمون استرژن در بدن است. بنابراین سویا می تواند علائمی را که مربوط به کاهش استروژن است، تا حدی کاهش دهد. مکمل های تغذیه ای حاوی سویا و ایزوفلاون  به همین دلیل استفاده می گردند.

دانه کتان Flax seeds

 دانه های کتان سرشار از ترکیبی به نام لیگنان است. این ترکیب نیز دارای ساختاری مشابه استروژن است بنابراین برای بهبود علائمی مانند گر گرفتگی و کاهش توده استخوانی به کار می رود. این دانه ها همچنین دارای فیبر و چربی های مفید برای بدن هستند.

جینسنگ Ginseng

این گیاه در طب سنتی چین برای تقویت سیستم ایمنی، سلامت قلب و بهبود سطح انرژی بدن به کار می رود. در پژوهشی در سال 2016 نشان داده شد که این گیاه در بهبود میل جنسی و اختلالات خلقی ناشی از یائسگی مؤثر است. مکمل های تغذیه ای حاوی جنسینگ در انواع مختلف استفاده می گردد.

رفرانس ها:

https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs#5.-Maca

 

https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-facts#hot-flashes

 

https://www.webmd.com/menopause/ss/slideshow-menopause

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.