تغذیه در دوره بارداری

بارداری و مکمل های آن

تغذیه در دوره بارداری

تغذیه در دوران بارداری چرا مهم است؟

تغذیه مناسب کمک می کند که بدن نیاز بیشتر به مواد غذایی را در طول دوره بارداری تأمین کند. هدف این است که بین نیازهای جنین در دوره بارداری و حفظ وزن مناسب در این دوره، تعادل برقرار شود.

چه مقدار غذا در دوره بارداری باید مصرف شود؟

اگر یک جنین را باردار هستید، شما به 340 کالری اضافه در روز  از سه ماهه دوم نیاز دارید. زنانی که دو قلو باردار هستند، باید 600 کالری در روز بیشتر مصرف کنند.

چرا باید ویتامین های دوران بارداری استفاده شوند؟

ویتامین ها و مواد معدنی نقش بسیار مهمی در تمام عملکردهای بدن دارند. مصرف مواد غذایی سالم و ویتامین های دوره بارداری به طور روزانه، تمام نیازهای تغذیه ای را در این دوران تأمین می کند.

چه مواد معدنی و ویتامین هایی باید در دوره بارداری مصرف شوند؟

در این دوره فولیک اسید، آهن، کلسیم، ویتامین D، کولین، امگا 3، ویتامین های گروه B، ویتامین C و ید مورد نیاز است. مکمل های تغذیه ای دوران بارداری حاوی ویتامین ها و املاح مورد نیاز می توانند به رفع کمبود آنها در دوران بارداری کمک کنند.

مکمل و بارداری

فولیک اسید چیست؟

فولیک اسید یا فولات، یکی از ویتامین های گروه B است که از نقص های تکاملی مغز و نخاع در جنین جلوگیری می کند. در دوران بارداری به 600 میکروگرم روزانه فولیک اسید نیاز است. از آنجا که تأمین این مقدار از راه تغذیه دشوار است، حداقل به مقدار 400 میکروگرم باید از راه مکمل دریافت شود. این مقدار باید یک ماه قبل از بارداری و تا 12 هفته اول بارداری استفاده شود.

چرا آهن در دوره بارداری مهم است؟

بدن آهن را برای ساخت مقدار اضافی خون مورد نیاز جنین استفاده می کند. زنان غیرباردار به 18 میلی گرم آهن در روز نیاز دارند. مقدار مورد نیاز زنان باردار، 27 میلی گرم است. این مقدار اضافه، در بیشتر مکمل های خوراکی بارداری یافت می شود.

کلسیم چیست؟

کلسیم یک ماده معدنی است که استخوان و دندان جنین را می سازد. خانم های زیر 18 سال به 1300 میلی گرم و خانم های بالای 18 سال به 1000 میلی گرم کلسیم روزانه نیاز دارند.

عملکرد ویتامین D در بدن چیست؟

ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می کند. این ویتامین همچنین برای پوست سالم و کیفیت بینایی ضروری است. تمام زنان، چه باردار و چه غیرباردار، به روزانه 600 واحد از این ویتامین نیاز دارند.

کولین چیست؟

کولین در تکامل مغز جنین نقش دارد. همچنین از برخی نقص های رایج تولد جلوگیری می کند. کارشناسان توصیه می کنند که زنان باردار روزانه 450 میلی گرم کولین مصرف کنند. این ماده در مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، شیر و محصولات سویا یافت می شود. این ماده باید از راه رژیم غذایی دریافت شود زیرا در بسیاری از مکمل های بارداری، این ماده یافت نمی شود.

اسیدهای چرب امگا 3 چه هستند؟

اسیدهای چرب امگا 3 گونه ای از اسیدهای چرب هستند که به طور طبیعی در بسیاری از ماهی ها یافت می شوند. امگا 3 برای تکامل مغز، قبل و بعد از تولد ضروری است.

ویتامین های گروه B چه هستند؟

ویتامین های گروه B شامل B1، B2، B6، B9، B12 ویتامین های کلیدی در دوره بارداری هستند. این ویتامین ها به مادر انرژی می دهند، انرژی مورد نیاز برای تکامل جنین را تأمین می کنند، کیفیت بینایی را بهبود می بخشند و به تشکیل جفت کمک می کنند.

ویتامین C چیست؟

ویتامین C برای یک سیستم ایمنی سالم اهمیت دارد. این ویتامین همچنین به تشکیل استخوان و ماهیچه نیرومند کمک می کند. در دوره بارداری به حداقل 85 میلی گرم ویتامین C روزانه نیاز است.

نکته های تکمیلی:

در طول روز آب بنوشید، نه فقط زمانی که تشنه هستید. نوشیدن روزانه 4 تا 6 لیوان آب ضروری است.

به میزان کافی از تمام گروه های غذایی استفاده کنید. گروه های غذایی عبارتند از: حبوبات و غلات، میوه ها، سبزیجات، گوشت و لبنیات.

به مقدار کم از چربی ها و روغن ها استفاده کنید، زیرا افزون بر تأمین انرژی، ترکیباتی در چربی ها وجود دارند که برای نمو جفت و رشد قسمت های مختلف جنین ضروری هستند. چربی موجود در خشکبار، زیتون و ماهی، چربی های سالم هستند. مصرف چربی از منابع حیوانی را محدود کنید.

افزایش بیش از حد وزن می تواند مشکلاتی از قبیل افزایش فشار خون، زایمان زودرس، دیابت بارداری و غیره را در پی داشته باشد. پس مراقب وزن خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.