ریزمغذی های ضروری برای کودکان

ریزمغذی های ضروری برای کودکان

ریزمغذی های ضروری برای کودکان

ریزمغذ ی های ضروری شامل ویامین ها و املاح زیر می باشند:

ویتامین A

این ویتامین برای بینایی، به ویژه دید رنگی و دید در شب بسیار ضروری است. ویتامین A همچنین سیستم ایمنی کودک را برای مبارزه هرچه بهتر در برابر عفونت ها تقویت می کند.

در برنامه غذایی کودکان، هویج و دیگر میوه ها و سبزی های نارنجی مانند گرمک و نیز شیرهای غنی شده گنجانده شود.

 

Boy eating ham sandwich with lettuce on whole whea

ویتامین های B

این گروه ویتامین ها به بدن کودک کمک می کنند تا انرژی را تولید و به خوبی به مصرف برساند. کمبود ویتامین های گروه B ممکن است به کم خونی کودک منجر شود.

این ویتامین ها در بسیاری از مواد غذایی یافت می شوند. آرد و نان سبوس دار، ماهی، مرغ، گوشت قرمز، گیاهان سبز و لبنیات، مقدار کافی ویتامین  B دارند.

 

Asian girl holding two oranges to her cheeks

ویتامین C

این ویتامین با تقویت سیستم ایمنی، کودکان را از عطسه، سرفه و آبریزش بینی محفوظ نگه می دارد. ویتامین C همچنین باعث بهبود سریعتر بریدگی ها و زخم ها می شود.

کودک می تواند با خوردن پرتقال و یا نوشیدن یک لیوان آب پرتقال، ویتامین C مورد نیاز بدن خود را تأمین کند. گیاهان و میوه های دیگر مانند توت فرنگی، گوجه فرنگی، طالبی و انواع مرکبات، منابع غنی از این ویتامین هستند.

 

Young girl laughing in the sunshine

ویتامین D

کودکان برای داشتن استخوان و دندان های سالم و قوی، به طور روزانه به ویتامین دی نیاز دارند. این ویتامین به جذب کلسیم و ساختن استخوان کمک می کند.

وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدن می تواند این ویتامین را بسازد. اما از آنجا که اشعه فرابنفش که عامل اصلی ساختن این ویتامین است، می تواند باعث ایجاد سرطان شود، فرزند شما نباید طولانی مدت نور خورشید را دریافت کند. به جای آن می توان ویتامین D را با مصرف شیر غنی شده، غلات، تن ماهی و تخم مرغ بدست آورد.

 

Athletic girl drinking milk after ball practice

کلسیم

این ماده معدنی یک ریزمغذی های ضروری برای کمک به دندان ها و استخوان های سالم است. کمبود آن در سن های بالاتر امکان ابتلا به بیماری های استخوانی را افزایش می دهد.

بهترین منبع آن لبنیات است. مصرف روزانه مقدار متعادلی از شیر کم­چرب و ماست می تواند استخوان های فرزند شما را محکم نگه دارد.

 

Young boy contemplating an egg

کولین Choline

این ماده مغذی ویتامین نیست، اگرچه گاهی آن را در دسته ویتامین های گروه B قرار می دهند. سلول های بدن برای حفظ ساختار خود و سیستم عصبی برای انتقال بهتر پیام عصبی به این ماده غدایی نیاز دارند.

بدن توانایی ساختن کولین را ندارد و باید آن را از راه غذا دریافت کند. تخم مرغ، ماهی، گوشت گوساله و بروکلی غنی از کولین هستند.

 

Girls eating beef at picnic

آهن

گلبول های قرمز خون برای رساندن اکسیژن به قسمت های مختلف بدن به آهن نیاز دارند.

برای دریافت آهن به کودکان خود گوشت، گیاهانی با برگ سبز پررنگ مانند اسفناج و غلات غنی شده با آهن بدهید. برای کمک به جذب بیشتر آهن، بهتر است این غذاها با یک لیوان آب پرتقال مصرف شوند.

 

Boy pouring milk over raisin bran

منیزیم

این ماده معدنی یکی از عناصر مهم سازنده سلول و تولید انرژی است. همچنین یک رژیم غنی از منیزیم به عملکرد درست قلب و ماهیچه ها کمک می کند.

غلات سبوس دار، برنج قهوه ای، انواع لوبیا و بادام و خشکبار، منبع غنی از منیزیم هستند.

 

Teen boy eating banana

پتاسیم

همه سلول ها و اعضای بدن برای عملکرد سالم، به این عنصر نیاز دارند. پتاسیم همچنین برای تنظیم فشار خون، سلامت قلب و کارکرد مناسب ماهیچه ها هنگام بازی کودکان ضروری است.

موز مقدار زیادی پتاسیم دارد. لوبیا، شیر و ماست کم چرب نیز مقدار مناسبی پتاسیم دارند.

 

Sick child blowing nose

روی

روی ( زینک) با تقویت سیستم ایمنی، سرماخوردگی را از کودکان دور می کند. افزون بر این، روی برای رشد مناسب بدن ضروری است.

مرغ، انواع لوبیا و غلات منبع مهم روی هستند.

 

Woman reading vitamin info on cereal box

غذاهای غنی شده

بهترین روش برای اطمینان از اینکه کودک شما مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کند، مصرف گروه های مختلف مواد غذایی است. اگر کودک شما به راحتی برخی غذاها را نمی خورد، بهترین راه برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی، استفاده از مکمل های مناسب است. پیش از تهیه این مکمل ها حتما با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.