امگا3 و حقایقی درباره اسیدهای چرب آن

حقایقی درباره اسیدهای چرب امگا3

امگا 3 و حقایقی درباره اسیدهای چرب آن

امگا3 یکی از انواع چربی­ها هستند که مصرف آنها نباید ترک شود. دو نوع مهم از اسیدهای چرب امگا3، EPA و DHA به طور عمده در نوع خاصی از ماهی­ها یافت می­ شوند. نوع دیگری از اسیدهای چرب امگا3، ALA، در منابع گیاهی مانند آجیل­ها و مغزها وجود دارد.

حقایقی درباره اسیدهای چرب امگا3

امگا3 چگونه به سلامت شما کمک می ­کند؟

چربی خون (تری گلیسریدها): مکمل­های روغن ماهی می ­توانند سطح تری گلیسرید خون را کاهش دهند. افزایش سطح تری گلیسرید، ریسک ابتلا به بیماری­های قلبی  و سکته مغزی را بالا می ­برد.

آرتریت روماتوئید: مکمل­های امگا3 از خشکی و درد مفاصل جلوگیری می­ کنند. به نظر می­رسد امگا3 اثربخشی داروهای ضدالتهاب را نیز بهبود می ­بخشد.

افسردگی: برخی پژوهشگران دریافته­اند که در جوامعی که غذاهای غنی از امگا3 مصرف می­ کنند، نرخ ابتلا به افسردگی پایین است. اثر مکمل­ روغن ماهی بر افسردگی پیچیده است و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تکامل نوزاد: به نظر می­رسد DHA نقش مهمی در تکامل بینایی و مغزی نوزادان دارد.

آسم:  رژیم غذایی غنی از امگا3، التهاب را، که یک پدیده کلیدی در آسم است، کاهش می­ دهد. اما مطالعه بیشتری برای نشان دادن اثر امگا3 بر عملکرد ریه­ ها مورد نیاز است.

بیش­فعالی: برخی مطالعه­ ها نشان می ­دهد که روغن ماهی می­ تواند علائم بیش­ فعالی را در برخی کودکان کاهش دهد و مهارتهای ذهنی آنان را مانند فکر کردن، به خاطر آوردن و یادگیری بهبود بخشد. اما از آن نباید به عنوان درمان اولیه استفاده شود و مصرف آن تنها به عنوان درمان کمکی جایز است.

آلزایمر و دمانس: برخی پژوهشگران پیشنهاد می ­دهند که این اسیدهای چرب می­تواند از آلزایمر و فراموشی (دمانس) پیشگیری کند و اثر مثبتی بر کاهش تدریجی حافظه مرتبط با کهولت داشته باشد.

مصرف مکمل­های EPA و DHA می­تواند گزینه مناسبی برای افرادی که به هر دلیل نمی­ توانند ماهی مصرف کنند، باشد.

به بیماران قلبی توصیه می­ شود که روزانه 1000 میلی­گرم ترکیب DHA/EPA به صورت مکمل امگا3 مصرف کنند.

توجه شود که مکمل­های امگا3 ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهند. از این رو به بیمارانی که احتمال خونریزی دارند یا داروهایی مانند کلوپیدوگرل، ریواروکسابان، وارفارین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و غیره مصرف می­ کنند، توصیه می­ شود که پیش از مصرف این مکمل ها با پزشک خود مشورت نمایند.

منبع:

www.webmd.com/healthy-aging/omega-3-fatty-acids-fact-sheet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.