مکمل­های تغذیه ای و زمان مناسب مصرف آنها

زمان استفاده از مکمل ها

مکمل های تغذیه ای و زمان مناسب مصرف آنها

مکمل هایی را که برای بهبود وضعیت سیستم ایمنی بدن خود استفاده می ­کنید، در صورت استفاده در زمان مناسب دارای بیشترین اثر خواهد بود.

پاسخ تا حدودی بستگی به نوع ویتامین یا مواد معدنی که شما مصرف می ­کنید دارد و نیز به اینکه چه داروهایی به صورت همزمان مصرف می­ کنید.

شما می ­توانید مولتی­ ویتامین­ها و ویتامین­های محلول در آب، ویتامین­های گروه  Bو C را در هر زمانی، همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگرچه مصرف آنها در اول صبح برای عادت به مصرف منظم آنها، می تواند مناسب باشد. توجه داشته باشید که ویتامین B12 همراه با غذا بهتر جذب می ­شود و از این نظر در ویتامین­های گروه B یک استثنا محسوب می­ شود. اگر همراه با ویتامین B12، ویتامین C نیز استفاده می­ کنید، بین آنها حداقل 2 ساعت فاصله بیندازید. ویتامین C جذب ویتامین B12 را کاهش می ­دهد.

ویتامین­های محلول در چربی A، D، E و  K را همراه با غذا مثلا با شام مصرف کنید تا به جذب بهتر این ویتامین­ها و جلوگیری از حال بهم خوردگی احتمالی هنگام مصرف با معده خالی کمک شود.

اگر مکمل­ های آهن استفاده می­ کنید

بیشترین جذب آهن با معده خالی است. آن را با آب یا در حالت بهتر با آب مرکبات و با فاصله از چای و لبنیات استفاده نمایید. ویتامین C جذب آهن را افزایش می­ دهد. اگر آهن باعث حال بهم خوردگی شما می­ شود، آن را بلافاصله بعد از غذا میل کنید. اما توجه داشته باشید که با غذاهای دارای کلسیم و یا مکمل کلسیم همراه نشود. آقایان و خانم­های یائسه نیازی به مصرف مکمل­های آهن ندارند، مگر اینکه بوسیله پزشک تجویز شود.

اگر مکمل­ های دارای مواد معدنی مصرف می­ کنید

کلسیم و منیزیم شبها قبل از خواب میل شود. دوزهای بالای مواد معدنی ممکن است برای جذب، با یکدیگر رقابت کنند. مکمل­های کلسیم، منیزیم و زینک بهتر است همراه با غذا مصرف شوند. اگر سلنیوم و ویتامین E  هر دو استفاده میشوند بهتر است همزمان استفاده شوند.

اگر ویتامین A مصرف می­ کنید

مراقب مقدار مصرف ویتامین A باشید. اگر شما باردار هستید، مقادیر بیشتر از 10000 واحد در روز، می­تواند باعث نقص­های جنینی شود. دوزهای بالای ویتامین A و بتاکاروتن ( ماده پیش­ساز ویتامین A در بدن) در افراد سیگاری و یا افرادی که در گذشته سیگاری بوده­ اند، ریسک ابتلا به سرطان ریه را افزایش می­ دهد.

ویتامین­های دوران بارداری

آهن و فولیک اسید برای سلامت جنین بسیار مهم هستند. مصرف فولیک اسید حتی پیش از اقدام به بارداری ضروری است. اما مکمل­های دوران بارداری، ممکن است باعث بدتر شدن حالت تهوع شوند که به طور عمده مربوط به وجود آهن در فرمولاسیون آنها است. اگر این اتفاق رخ داد، مکمل را همراه با یک وعده غذایی سبک پیش از خواب استفاده نمایید.

مکمل­ ها و داروهای تجویز شده برای شما

حتی ریزمغذی­های ضروری می ­توانند با بسیاری از داروهای رایج تداخل داشته باشند. اگر شما یک داروی رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می ­کنید، مقدار کمی ویتامین K موجود در یک مولتی­ ویتامین، می­ تواند اثربخشی آن را به شدت کاهش دهد. مصرف دوزهای بالاتر از 1000 میلی­گرم ویتامین E در روز، می­ تواند ریسک خونریزی را افزایش دهد. اگر داروی تیروئید مصرف می­ کنید، استفاده از کلسیم، منیزیم و یا آهن با فاصله کمتر از 4 ساعت، اثربخشی آن را کاهش می ­دهد. درباره مصرف همزمان مکمل و داروهای خود، حتما با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید.

مکمل ها

الفبای مقدارها

RDA، مقدار روزانه یک ریزمغذی است که شما بر اساس جنس و سن باید دریافت کنید. DV  درصدی از یک ریزمغذی است که یک مکمل یا یک واحد غذایی به رژیم غذایی روزانه در هر سنی اضافه می

کند. UL بیشترین مقدار از یک ریزمغذی است که در یک روز می­ تواند استفاده شود. عوارض مصرف بیش از حد مکمل­ها، از خستگی و اسهال تا سنگ کلیه یا آسیب به اعضا ممکن است متغیر باشد.

اگر داروهای خانواده استاتین (مانند آتورواستاتین و رزوواستاتین)، داروهای تیرویید یا آنتی بیوتیک مصرف می­ کنید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا لازم است مکمل را چند ساعت پس از مصرف دارو استفاده کنید تا از تداخل احتمالی جلوگیری شود.

اگر شما همزمان یک مولتی­ ویتامین و یک مکمل تنها، مانند کلسیم، استفاده می­ کنید، بین آنها چند ساعت فاصله دهید تا بدن شما  هر یک از آنها را به طور کامل جذب کند.

مکمل­ها را به اندازه مصرف کنید. توجه داشته باشید که مصرف بسیار زیاد یک ویتامین محلول در چربی می ­تواند برای سلامت شما خطر جدی داشته باشد.

دانستن زمان مناسب مصرف مکمل­ها، می ­تواند به شما در افزایش اثربخشی آنها و نیز جلوگیری از برهمکنش خطرناک آنها با داروهای مصرفی، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.