سیستم ایمنی و تقویت آن برای مقابله با بیماری­ها – کرونا

سیستم ایمنی و تقویت آن برای مقابله با بیماری­ها – کرونا

سیستم ایمنی و روشهای تقویت و اثر آن در پیشگیری از بیماریها از جمله از بیماری کرونا امروزه بسیار مورد توجه است.

سیستم ایمنی چیست؟

سیستم ایمنی از اعضا، مواد شیمیایی و سلول­هایی ساخته شده است که با عوامل بیماری­زا، از ویروس­ها گرفته تا انگل­ها و سلول­های سرطانی مبارزه کرده و موجود زنده را در برابر بیماری­ها حفظ می­ کند. اجزای اصلی سیستم ایمنی عبارتند از: گلبول­های سفید، آنتی­ بادی­ها، سیستمی به نام سیستم کمپلمان، سیستم لنفی، طحال، غده تیموس و مغز استخوان. اینها اجزایی هستند که به طور فعال با عوامل بیماری­زا مبارزه می­ کنند.

شربت ایمیونیس

ویتامین‌ها و مکمل‌های تغذیه ای می­توانند به تقویت سیستم ایمنی جهت مقابله آسانتر با بیماریها از جمله COVID-19 کمک کنند. لذا در حال حاضر تا کامل شدن واکسیناسیون گسترده برای همه افراد جامعه، علاوه بر رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دستها، تمرکز بر تقویت سیستم ایمنی افزایش یافته است.

چه ویتامین ها، مواد معدنی­ و گیاهانی می­توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند؟

ویتامین D

عملکرد اصلی ویتامین D در بدن، کمک به حفظ سطح مناسب کلسیم و فسفر در خون است. ویتامین D را می ­توانید از طریق نور خورشید و یا غذاها و مکمل­هایی که مصرف می ­کنید، به دست آورید. دریافت میزان کافی ویتامین D همچنین می­ تواند شما را در برابر عفونت­های تنفسی حفظ کند. مصرف ویتامین D به طور مشخص و مؤثر، شانس ابتلا به عفونت راه تنفسی را کاهش می دهد. شواهد محکمی از این موضوع در ژورنال­های معتبر علمی یافت می­ شود. از مصرف بیش از حد این ویتامین خودداری کنید زیرا باعث تضعیف استخوان ها و آسیب به کلیه و کبد می شود.

ویتامین A

این ویتامین نقش مهمی در تقویت گلبول های سفید نوع  T دارند. این گلبول ها شناسایی عوامل بیماری زا مانند ویروس ها و باکتری ها را بر عهده دارند. مقدار مصرف مجاز این ویتامین تا 10000 واحد بین المللی در روز است و باید به شدت از مصرف بیش از حد آن پرهیز نمود چرا که دارای اثر نامطلوب بر روی کبد، پوست و مو دارد. مصرف این ویتامین در خانم های باردار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود.

ویتامین C

این ویتامین در عملکرد سلول های ایمنی نقش مؤثری دارد و توانایی آنها را در مبارزه با عوامل بیماری زا افزایش می دهد. ویتامین ث یک آنتی اکسیدان قوی است که بدن را در مقابل عوامل اکسید کننده مانند رادیکال های آزاد که در برخی بیماری ها و هوای آلوده به وجود می آیند، محافظت می کند.

به طور کلی، ویتامین C می­تواند به شما کمک کند که زودتر بر سرماخوردگی غلبه کنید یا علائم مربوط به آن را خفیف­تر و قابل تحمل­ تر کند، البته اگر آن را پیش از ابتلا به بیماری مصرف کرده باشید. ویتامین C به کاهش التهاب کمک می ­کند. التهاب ریه یکی از علائم شدید ویروس کرونا است که می ­تواند به تنگی نفس و حتی مرگ منجر شود. پس اگر همچنان سالم هستید، آغاز مصرف مرتب مکمل های حاوی ویتامین C اگر به اندازه کافی از مواد غذایی روزانه دریافت نمی کنید برایتان مفید خواهد بود.

ویتامین­های خانواده B

ویتامین B6 برای عملکرد بهینه سیستم ایمنی ضروری است. این ویتامین در تولید سلول های ایمنی در بدن، عملکرد درست آنتی بادی ها و ارتباط بین سلول های گوناگون سیستم ایمنی نقش دارد. از دریافت کافی ویتامین­های گروه B در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید. شما می­ توانید به راحتی این ویتامین­ها را از مکمل­های مولتی­ ویتامین دریافت کنید.

فولیک اسید

فولیک اسید یا ویتامین B 7 در تولید سلول های ایمنی جدید نقش دارد.

ویتامین E

این ویتامین برای یک سیستم ایمنی قوی ضروری است. ویتامین E  همچنین در سلامت پوست و چشمها نقش اساسی دارد. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است و سلول را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. از آنجاییکه این ویتامین محلول در چربی است از مصرف بیش از حد آن باید جلوگیری کرد. همچنین مصرف آن در ابتدای بارداری خطرناک است و حتما باید با پزشک مشورت گردد.

امگا 3

ویژگی های ضد التهابی امگا 3 سالهاست که شناخته شده است اما پژوهشهای جدید نشان می دهد که امگا 3 می تواند با تحت تاثیر قرار دادن عملکرد سلول های ایمنی از جمله گلبول های سفید نوع B فعالیت سیستم ایمنی را بهبود بخشد. بنابراین مصرف مکمل های امگا 3 از نوع EPAT، DHA و ALA می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. این اسیدهای چرب مفید، با تقویت دیواره سلول های ایمنی و نیز فعال کردن ارتباط بین سلولهای مختلف، در این زمینه مفید هستند.

زینک (روی)

استفاده از مکمل های تغذیه ای حاوی زینک می­ تواند به کاهش دوره ابتلای شما به سرماخوردگی کمک کند. زینک همچنین کمک می­کند که علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سوزش گلو و سرفه، زودتر بهبود پیدا کنند. یافته­ها همچنین نشان می­ دهند که زینک به تحریک و فعالسازی گلبول­های سفید نوع T که بدن را برای مقابله با عفونت­ها آماده می­ کنند، کمک می­ کند. برای بهبود سریعتر، استفاده از مکمل زینک را ظرف 24 ساعت از بروز علائم آغاز کنید. در این حالت مقدار مناسب دریافت زینک 75 میلی­گرم در روز است اما مراقب باشید که مصرف روزانه بیش از 150 میلی­گرم می­ تواند باعث بروز مسمومیت زینک و اثر معکوس بر سیستم ایمنی شود.

مس

معمولا مصرف این ماده معدنی مهم فراموش می شود. مس در حفاظت و عملکرد بهینه سلول های ایمنی نفش دارد.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی با کابردهای گوناگون از جمله پیشگیری از آنفلوانزای خوکی و پرندگان است. سلنیوم به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند، البته به جز موارد اختلالات خودایمنی که ممکن است نتیجه منفی روی سیستم ایمنی داشته باشد.

کورکومین( زردچوبه)

کورکومین از ریشه گیاه Curcum longa بدست می آید که به عنوان زردچوبه شناخته می شود. کورکومین در طب سنتی چین برای موارد ضد درد، ضد التهاب و ضدعفونی کننده کاربرد گسترده دارد. در ژورنال­های معتبر علمی خواص ضد التهابی و تقویت کنندگی سیستم ایمنی کورکومین به اثبات رسیده است. این ماده دارای ویژگی ضد ویروسی بوده و در برابر بسیاری از عفونت های دستگاه تنفسی مؤثر است.

اکیناسه( سرخارگل)

برخی پژوهش ها نشان می دهند که مصرف روزانه ترکیبات دارای اکیناسه به مدت 15 روز، به بهبود پاسخ افراد مبتلا به برونشیت و آسم به واکسن آنفلوانزا کمک می کند. این افراد در معرض ریسک بیشتری در برابر ابتلا به کروناویروس قرار دارند. اکیناسه همراه با ترکیب های ضد باکتری و ضد عفونت، اثر فزاینده ای را در کاهش درد و سوزش گلو نشان می دهد.

سیر

این گیاه دارای ویژگی های ضد التهابی و ضد ویروسی قدرتمندی است. نشان داده شده است که سیر با تحریک برخی انواع گلبول های سفید، در تقویت سیستم ایمنی نقش مهمی دارد.

جینسنگ

این گیاه قرن ها در طب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته است. دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، تقویت سیستم ایمنی، کاهش دهنده خستگی و بهبود دهنده برخی اجزای سیستم ایمنی موجود در برونش ها (راه های هوایی اصلی در ریه) می باشد.

زنجبیل

این گیاه غنی از ماده ای به نام gingerol است، ماده ای که دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی بوده و ریسک ابتلا به انواع عفونت را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که روزانه بیش از 4 گرم از این ماده مصرف نشود.

قارچ شی-تا-کی

عصاره قارچ شی_تا_کی حاوی پروتين، ویتامینهای دی، خانواده ب، سلنیوم، منگنز، زینک و…است که علاوه بر خواص دارویی متفاوت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

قرص پاورفیت

مکمل های تغذیه ای

انواع مکمل های تغذیه ای مختلف حاوی انواع ویتامینها، املاح معدنی و گیاهان دارویی در دوزها و ترکیبات مختلف جهت تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارند که فرد با توجه به شرایط تغذیه ای و سلامت خود می تواند انتخاب و استفاده نماید.

قبل از استفاده از مکمل های تغذیه ای به اطلاعات درج شده در بروشور داخل جعبه دارو توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.