ال- کارنیتین و چربی سوزی! درست یا غلط؟

ال کارنیتین- چربی سوز

ال- کارنیتین و چربی سوزی! درست یا غلط؟

ال- کارنیتین اسمی است که اگر اهل ورزش باشید و یا تا به حال تصمیمی برای کاهش وزن گرفته باشید به احتمال خیلی زیاد شنیده اید. اغلب از این مکمل به عنوان مکملی برای کاهش وزن یا چربی سوزی نام برده می­ شود، با این حال باور عمومی در مورد مکمل­ها همیشه با شواهد علمی منطبق نیست.

با ما همراه باشید تا شما را از کم و کیف این مکمل و دوزهای موثر آن آگاه کنیم.

ال-کارنیتین چیست ؟

ال-کارنتین یک ماده مشتق از اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن نیز وجود دارد و اغلب به عنوان مکمل مصرف می­ شود. این ماده نقش حیاتی در تولید انرژی به واسطه حمل و نقل اسیدهای چرب به درون میتوکندری (واحد تولید انرژی سلول) ایفا می ­کند. میتوکندری به عنوان موتور درون سلول­های شما عمل می­ کند و با سوزاندن این چربی­ها، انرژی قابل استفاده­ای تولید می­ کند. بدن می ­تواند از آمینو اسیدهای لیزین و متیونین، ال کارنیتین تولید کند. برای اینکه بدن آن را به مقدار کافی تولید کند، به ویتامین C زیادی نیز است.

علاوه بر ال-کارنیتین تولید شده در بدن، شما همچنین می­توانید مقادیر کمی ال-کارنیتین را با خوردن محصولات حیوانی مانند گوشت یا ماهی بدست آورید. گیاهخواران یا افرادی که مشکلات ژنتیکی خاصی دارند ممکن است نتوانند به اندازه کافی ال-کارنیتین تولید یا دریافت کنند. این امر ال-کارنیتین را به عنوان یک ماده مغذی ضروری مهم می­ کند.

آیا ال- کارنیتین به کاهش وزن کمک می ­کند ؟

از آنجایی که ال-کارنیتین کمک می­ کند اسیدهای چرب به میتوکندری وارد شود، ممکن است فکر کنید باعث افزایش توانایی شما در چربی سوزی و کاهش وزن می شود. با این حال، بدن انسان بسیار پیچیده است و نتایج مطالعات انسانی و حیوانی متفاوت است. در یک مطالعه هشت هفته­ای بر روی 38 خانم که چهار بار در هفته ورزش می­ کردند، تفاوتی در کاهش وزن بین کسانی که ال کارنیتین مصرف کرده­ اند و کسانی که مصرف نکرده ­اند وجود نداشت.

ویال ال کارنیتین 1000 میلی گرم

اما از طرف دیگر مصرف ال-کارنتین در ورزشکاران اثراث دیگری دارد که فرد مصرف کننده را ترغیب به مصرف نموده و به لحاظ اثرات مثبت بر روی ریکاوری، تامین اکسیژن بهتر برای عضلات، افزایش استقامت و کاهش خستگی، کاهش درد عضلانی پس از تمرین و کمک به تولید گلبول های قرمز، مکملی مفید برای ورزشکاران به حساب می­ آید.

البته مزایای مصرف ال-کارنیتین ممکن است غیرمستقیم باشد و ظاهر شدن اثرات آن هفته­ ها طول بکشد. که از این جهت با مکمل هایی مانند کافئین یا کراتین، که می­ توانند به طور مستقیم و سریع عملکرد ورزشی را افزایش دهند، متفاوت است.

بی خطری واثرات جانبی

برای بیشتر افراد، مصرف 2 گرم یا کمتر در روز نسبتاً بی خطر و عاری از هرگونه عوارض جانبی جدی است. در یک مطالعه، افرادی که روزانه 3 گرم به مدت 21 روز مصرف می­ کردند هیچ اثر منفی نداشتند. در یک مطالعه مروری بر ایمنی ال کارنیتین، به نظر می­ رسد دوزهای تقریباً 2 گرم در روز برای استفاده طولانی مدت بی­خطر باشد. اگرچه، برخی ازعوارض جانبی خفیف، از جمله حالت تهوع و ناراحتی معده ممکن است در بعضی افراد وجود داشته باشد. که به منظور کاهش احتمال عوارض گوارشی توصیه می شود، ال-کارنیتین دردوزهای منقسم، ترجیحا همراه یا بعد ازغذا مصرف شود.

مقدار دوز توصیه شده

دوز استاندارد مصرف ال کارنیتین بین 500 تا 2000 میلی­گرم در روز است.

ازموارد مصرف الکارنیتین:

در ورزشکاران برای کاهش یا حفظ وزن، افزایش توانایی تمرینات ورزشی و بهبود استقامت، ترمیم بافت عضلانی و کاهش خستگی

در سالخوردگان به منظورافزایش توده ی ماهیچه ای و کاهش توده ی چربی، بهبود خستگی جسمی و روحی

همچنین این مشتق اسیدآمینه موارد استفاده و اثرات دیگری نیز دارد از جمله:

کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی – عروقی با خواص ضد ایسکمیک قلبی و افزایش خونرسانی به عضله قلب

در بیماران با کمبود اولیه یا ثانویه ال – کارنتین ناشی از اختلالات متابولیسمی مادرزادی و نیز در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کلیوی به منظور بهبود میزان گلبول های قرمز خون و هموگلوبین در طی همودیالیز تایید شده است.

در نوزادان نارس و کم وزن، گیاهخوران محض یا افرادی که از رژیم غذایی لاغری استفاده می کنند.

جهت مصرف و دوز مناسب مکمل ال-کارنیتین می توانید از مشاور یا متخصص تغذیه، داروساز یا پزشک خود سوال کنید تا بیشترین کارایی را از مکمل دریافت نمایید.

 

قبل از استفاده ازال کارنیتین به موارد ذکر شده در بروشور جعبه دارو توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.