ناخن های شما درباره سلامتتان چه می گویند؟

ناخن سالم

ناخن های شما درباره سلامتتان چه می گویند؟

ناخن­ های شما می­ توانند نمایانگر وضعیت کلی سلامت شما باشند. مشکلات کبدی، ریوی و قلبی می­ توانند در آنها نمایان شوند.

 

ناخن

ناخن ­های خیلی کمرنگ، گاهی می ­توانند علامت بیماری هایی مانند کم­ خونی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کبد و سوء تغذیه باشند.

 

اگر ناخن ­ها به طور عمده سفید با حاشیه ­های تیره ­تر باشند، ممکن است بیماری های کبد، مانند هپاتیت را نشان دهند. همچنین در این تصویر می­توانید ببینید که انگشت ها زرد شده­ اند که نشانه دیگری از بیماری کبدی می باشد.

 

ناخن

یکی از عمده ­ترین علت های ناخن های زرد، عفونت های قارچی است. همچنان که عفونت بدتر می­ شود، ممکن است بستر ناخن جمع شده و ضخیم و شکننده شوند. در موارد نادر،حتی می­ توانند نشان دهنده شرایط جدی ­تری مانند بیماری شدید تیروئید، بیماری ریوی، دیابت و پسوریازیس باشند.

 

ناخن­ هایی با سایه آبی رنگ می­ تواند به این معنی باشند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی ­کند. این می ­تواند مربوط به یک مشکل ریوی مانند آمفیزم باشد. برخی مشکلات قلبی نیز می­تواند با آن مرتبط باشد.

 

اگر سطح ناخن ناهموار یا فرو رفته باشد، می­تواند نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتریت التهابی باشد. رنگ پریدگی ناخن محتمل است و پوست زیر آن ممکن است قرمز مایل به قهوه ­ای به نظر رسد.

 

ناخن­ های خشک و شکننده که مرتب ترک برمی ­دارند یا می­ شکنند، ممکن است با بیماری های تیروئید در ارتباط باشد. شکستگی و لایه ­لایه شدن به همراه سایه ­های زرد رنگ، به احتمال زیاد به یک عفونت قارچی مربوط است.

ناخن

 

اگر پوست اطراف ناخن ظاهری قرمز و پف کرده داشته باشد، نشان دهنده التهاب اطراف آن است که شاید نتیجه لوپوس یا دیگر اختلالات بافت هم­ بند باشد. عفونت نیز می­ تواند عامل سرخی و التهاب اطراف ناخن باشد.

 

خط های تیره در زیر ناخن باید در سریع ترین زمان ممکن بررسی شود زیرا می­ تواند بوسیله ملانوما، خطرناکترین نوع سرطان پوست ایجاد شود.

 

ناخن ها

جویدن ناخن

این کار ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی نباشد. اما در برخی موارد، علامت اضطراب ادامه­ دار است و می ­تواند با درمان به راحتی بهبود یابد. همچنین ممکن است با اختلالات وسواسی نیز مرتبط باشد. اگر نمی­ توانید آن را را متوقف کنید، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

 

اگرچه شرایط ناخن ممکن است با شرایط گوناگونی مرتبط باشد، این تغییرات به ندرت اولین نشانه بیماری هستند. بسیاری از ناهنجاری­ های آن، بدون ضرر هستند. هر فردی با ناخن­ های سفید، لزوما به هپاتیت مبتلا نیست. اگر درباره ظاهر آنها نگران هستید، توصیه می ­شود به یک متخصص پوست مراجعه کنید. همچنین مکمل های تغذیه ای بسیاری نیز وچود دارند که حاوی زینک و ویتامینهای خانواده ب میباشند که می توانند به داشتن ناخن های سالم در صورتیکه بیماری وجود ندارد باشند، کمک کنند.

 

رفرانس:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما برای ارائه خدمات بهتر از کوکی ها استفاده میکنیم.